Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

Bohaterem dzisiejszego testu jest zestaw pamięci DDR5 marki ADATA XPG LANCER NEON RGB, w wariancie o pojemności 2x16 GB i nastawach fabrycznych 8000 MHz CL 38. To zatem jedne z najwyżej taktowanych modułów, jakie miałem okazję recenzować, które typowo wybierają posiadacze platform Intela, gdyż procesory niebieskich dobrze radzą sobie z takimi ustawieniami. Ale nie tylko one, jako że od momentu wprowadzenia dzielnika 1:2 dla kontrolera RAM także Ryzeny mogą pracować z wysokimi zegarami pamięci. W ramach tego materiału testowany zestaw DDR5 zostanie sprawdzony właśnie w połączeniu z ekosystemem AMD, a konkretnie we współpracy z CPU Ryzen 9 9900X oraz płytą główną ASRock X670E Steel Legend, a więc modelem ze średniej półki, do tego starszej generacji, a nie najnowszej. Jak takie połączenie spisuje się w temacie wydajności, dowiecie się wkrótce.

Spis treści:

Jeśli chodzi o cenę, w chwili pisania wstępu dostępność modułów ADATA XPG LANCER NEON RGB w recenzowanej wersji była w Polsce śladowa, a konkretnie udało mi się je odnaleźć tylko w jednym sklepie, za ~875 zł. To kwota dość wysoka, gdyż pamięć DDR5 o tej pojemności oraz nastawach można znaleźć nawet za ok. 700 zł, oczywiście z podświetleniem LED z RGB, choć nie tak efektownym jak dla omawianego produktu. Innymi słowy, opłacalność nie jest jego najmocniejszą stroną, ale wraz z poprawą dostępności koszt zakupu może się zmniejszyć, a ponadto wiemy, że ekstrawaganckie modele na ogół po prostu kosztują więcej, ergo w pewnym sensie jest to zrozumiałe.

ADATA XPG LANCER NEON RGB to seria RAM DDR5 stawiająca na bardzo efektowną iluminację z RGB. Zobaczmy, jak moduły 8000 MHz spisują się z procesorem Ryzen.

Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

 Test MSI MAG X870 TOMAHAWK WIFI. Brak ucinania linii GPU i wysokie OC RAM

Rodzina XPG LANCER NEON RGB firmy ADATA - krótka charakterystyka

Rodzina XPG LANCER NEON RGB, jak już wspomniałem, na pierwszy miejscu stawia wygląd, ale nie jest to jedyna rzecz, którą chwali się ADATA. Producent podkreśla bowiem, że osłona modułów wykonana jest w 50% z plastiku pochodzącego z recyklingu, a emisja dwutlenku węgla w trakcie produkcji jest o 72% niższa. Użytkowo naturalnie niczego to nie zmienia, ale jeśli dla kogoś aspekt ten ma znaczenie, niniejsza informacja powinna ucieszyć takiego nabywcę. W skład opisywanej linii wchodzą pojedyncze moduły 16 GB oraz zestawy 2x16 GB, a dostępne nastawy to 6000 MHz CL 30, 6400 MHz CL 32, 7200 MHz CL 34 (tylko 2x16 GB) oraz 8000 MHz CL 38 (jedynie 2x16 GB). Poza tym mamy fantazyjną iluminację LED z RGB, która rozświetla aż 60% powierzchni modułów, kompatybilną z systemami zarządzania diodami firm ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI. A dodatkowo ADATA przygotowała program XPG PRIME, którym też można zarządzać podświetleniem.

ADATA XPG LANCER NEON RGB: budowa modułów

Testowane moduły ADATA XPG LANCER NEON RGB w sferze wizualnej stawiają na możliwie bajerancki wygląd, rozumiany tu jako solidna dawka podświetlenia LED z RGB, którego efektowność jest wzmacniana przez ogromne plastikowe elementy rozpraszające światło, zajmujące prawie cały moduł. Przy czym od razu należy podkreślić, że nieco cierpią na tym warunki pracy kości, jako że wspomniana osłona z racji użytego materiału nie jest mistrzem rozpraszania ciepła i choć odnajdziemy też małe metalowe paski z obu stron, nie mają one kontaktu z elektroniką i są tylko nakładką na resztę konstrukcji. Jeżeli chodzi o kolorystykę, dominują tutaj odcienie szarości, a poza tym po jednej stronie znajduje się naklejka z oznaczeniem modelu, taktowaniem, woltażem i timingami, do spółki z nr seryjnym. Całkowita wysokość modułu to 45 mm, zaś kości użyte podczas produkcji to Hynix A-die w konfiguracji Single Rank, czyli najlepsze obecnie chipy do OC.

Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

Wśród zapisów znajdujących się w SPD (ang. Serial Presence Detect) odnaleźć można następujące profile:

  • DDR5-8000 CL 38-48-48-128 @ 1,45 V (EXPO),
  • DDR5-8000 CL 38-48-48-128 @ 1,45 V (XMP).

Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

Podkręcanie - testy wydajności

Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

Test pamięci DDR5 XPG LANCER NEON RGB: metodologia

Wszystkie testy zostały wykonane pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 64-bit 23H2 oraz sterowników GeForce Game Ready 552.22, podczas rzeczywistej rozgrywki. Do pomiaru liczby klatek użyto programu Fraps w wersji 3.5.99 - w tym dla DirectX 12 (jedyna niedogodność pod tym API to brak OSD). Wyniki zamieszczone na wykresach są średnią arytmetyczną rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, z kolei rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość 0,5 ms.

Ustawienia platformy były następujące:

  • limit mocy: PPT = 162 W,
  • napięcie SOC (do testów OC): 1,3 V,
  • napięcie VDDIO (do testów OC): 1,3 V,
  • napięcie VDDP (do testów OC): 1,0 V.

Podczas podkręcania (tj. optymalizacji timingów) moduły były zasilane napięciem 1,43 V, pracowały z nawiewem, a do badania stabilności służyła aplikacja TestMem5. Ustawienia wykorzystane w trakcie testów wydajności po OC były zgodne z załączonym wcześniej zrzutem ekranu.

Platforma testowa

Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena? AMD Ryzen 9 9900X
Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena? ASRock X670E Steel Legend
Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena? ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 OC
Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena? Patriot Viper VP4100 1 TB
Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena? SilentiumPC Supremo M1 Platinum 700 W
Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena? Antec Twelve Hundred V3
Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena? MSI MEG CORELIQUID S360

Test pamięci DDR5 XPG LANCER NEON RGB: wydajność

Pomiary wydajności wykonałem w wybranych grach z procedury testowej CPU, za to jako punkt odniesienia służą zestawy DDR5 o bardziej konserwatywnym zegarze 6000 MHz, lecz agresywniejszych timingach. W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, że szybka pamięć bynajmniej nie przyspiesza karty graficznej, lecz właśnie CPU, stąd takie a nie inne podejście do testów, jako że weryfikacja osiągów w miejscach obciążających GPU nie wykazałaby prawie żadnych różnic. Wszystkie testy przeprowadzono w dwóch wariantach, czyli dla ustawień fabrycznych oraz podkręconych (screen z timingami znajdziecie tutaj), a poza samymi wynikami zamieszczony jest również wykres prezentujący średnią wydajność.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Dead Island 2

Dragon's Dogma 2

Dziedzictwo Hogwartu

Far Cry 6

Spider-Man: Miles Morales

Starfield

Wiedźmin 3: Dziki Gon NG

Średnia wydajność

Test pamięci DDR5 XPG LANCER NEON RGB: konkluzje

Jeżeli chodzi o osiągi przy ustawieniach fabrycznych, pamięć ADATA XPG LANCER NEON RGB plasuje się w środku stawki, odrobinę powyżej zestawu 6000 MHz CL 30 oraz minimalnie poniżej 6000 MHz CL 26/28. Wniosek z tego jest taki, że przy naprawdę wysokich zegarach tryb asynchroniczny nie jest słabszy od popularnych parametrów synchronicznych, ale i nie jest lepszy. Co do bezproblemowości takich ustawień, wystarczyło wczytać profil EXPO, który dostosował wszystkie kluczowe opcje, m.in. napięcie CLDO VDDP, by uzyskać stabilną pracę przy 8000 MHz, do tego na płycie głównej z chipsetem linii 600. Przechodząc do OC, po gruntownej optymalizacji timingów, w tym opóźnień dalszych rzędów, udało się uzyskać duży wzrost wydajności, średnio równy ok. 10%. W takim wariancie osiągi okazały się nawet lepsze od synchronicznych parametrów z częstotliwością 6200 MHz i zoptymalizowanymi timingami, ale ponownie różnice są śladowe - przeciętnie ok. 1%.

ADATA XPG LANCER NEON RGB to dobry wybór dla osób, które chcą złożyć peceta o nietuzinkowym wyglądzie i właśnie tej grupie mogę polecić recenzowany produkt.

Test G.SKILL Trident Z5 Royal Neo 2x16 GB 6000 MHz CL 26. Fantazyjny wygląd i niskie CL

 Test NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB. Uda się dogonić RTX 4070?

Jakość wykonania modułów, aspekt wizualny oraz ocena końcowa

Co do jakości wykonania, nie mam żadnych uwag. Kontakt kości z osłoną modułu jest dobry, z niewielką odkrytą powierzchnią przy dolnej krawędzi chipów, choć biorąc pod uwagę, że ta osłona to niemal w całości plastik, raczej i tak nie poprawia to warunków termicznych. Ale za to, jak pozytywnie wpływa na wygląd! :) Moduły są niezwykle mocno rozświetlone, co z pewnością przypadnie do gustu fanom wielobarwnych światełek. Reasumując, mamy do czynienia z produktem nastawionym głównie na wygląd, ale bez kompromisów w kwestiach technicznych (topowe kości oraz bardzo wysoki zegar). Pamięć o taktowaniu aż 8000 MHz dobrze sprawdzi się nie tylko w połączeniu z procesorami Intela, ale również we współpracy z CPU od AMD, choć trzeba pamiętać, że w ich przypadku korzyści wydajnościowych nie ma. Poza tym trzeba pamiętać, że wskazana jest dobrze wentylowana obudowa, z uwagi na wspomniane mało efektywne chłodzenie. Cena rzecz jasna jest wysoka, ale jeżeli nie potrzebujecie zegara 8000 MHz, to wyraźnie taniej można znaleźć zestawy z tej rodziny o niższym taktowaniu. Reasumując, ocena końcowa to 8/10 oraz odznaczenie design. To dobry wybór dla osób, które chcą złożyć peceta o nietuzinkowym wyglądzie i właśnie tej grupie mogę polecić recenzowany produkt.

 

ADATA XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB DDR5-8000 CL 38

Ocena pamięci ADATA XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB DDR5-8000 CL 38Ocena pamięci ADATA XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB DDR5-8000 CL 38

XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB DDR5-8000 CL 38 – opinia

ADATA XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB DDR5-8000 CL 38 – plusy

  • Wysoki potencjał OC
  • Bardzo efektowny wygląd radiatorów
  • Wysoka wydajność przy parametrach domyślnych
  • Wieczysta gwarancja
  • Podświetlenie LED z RGB

ADATA XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB DDR5-8000 CL 38 – minusy

  • Cena niekoniecznie zachęca do zakupu
  • Budowa modułów oznacza kompromis w kwestii chłodzenia kości

Cena (na dzień publikacji): ok. 875 zł

Gwarancja: wieczysta

 

Sprzęt do testów dostarczyła:

Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test XPG LANCER NEON RGB 2x16 GB 8000 MHz CL 38. Dobry wybór (także) pod Ryzena?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł