ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme. Test wydajnego Turinga

ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme. Test wydajnego Turinga

Test ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme: podsumowanie

Tak jak pisałem we wstępie, ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme to karta graficzna, która przede wszystkim miała być bardzo wydajna w swojej klasie i niewątpliwie jest to cecha, która najlepiej opisuje testowany produkt. W porównaniu do zwykłej wersji AMP, różnica w osiągach co prawda nie jest porażająca, bowiem oscyluje w granicach ~1,2-2,1%, zależnie od rozdzielczości (supremacja AMP Extreme powiększa się wraz ze wzrostem liczby pikseli, z uwagi na wyższy limit mocy), ale w zasadzie tego należało się spodziewać. Już tańszy model firmy ZOTAC to solidnie przyspieszona wersja GeForce RTX 2080 i z pewnością można powiedzieć, że główna bohaterka niniejszego artykułu jest jedną z najszybszych konstrukcji bazujących na tym układzie, o ile nie najszybszą w ogóle. Biorąc pod uwagę parametry fabryczne, na papierze lepsze od wszystkich innych akceleratorów tej klasy, jest to wysoce prawdopodobne, ale żeby mieć 100% pewność, musiałbym przetestować wszystkie dostępne karty, a to po prostu niemożliwe. Jeżeli zaś chodzi o potencjał podkręcania, można go określić jako solidny, chociaż w ujęciu względnym - z uwagi na wyżyłowane taktowanie już po wyjęciu z pudełka - bez fajerwerków. Uzyskany offset GPU, na poziomie +50 MHz, to wartość symboliczna, ale świetnie sprawują się za to kości GDDR6 produkcji Samsunga, umożliwiając przekroczenie pułapu 2000 MHz, co dla chipów Microna jest nieosiągalnym wyczynem. Natomiast pobór prądu jest, co tu dużo mówić, dość wysoki, ale to akurat nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę bardzo okazały power limit w wysokości 280 W oraz solidne fabryczne OC. Z drugiej strony można by się jednak zastanowić nad efektywnością energetyczną najszybszych niereferentów, która zbyt dobra najzwyczajniej w świecie nie jest. Wszak testowana karta charakteryzuje się zużyciem energii wyższym od referencyjnego GeForce RTX 2080 Ti, zaś wydajnościowo od tego ostatniego odstaje wyraźnie. Ale to już zdecydowanie temat na inną okazję.

ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme to niewątpliwie jedna z najwydajniejszych kart graficznych tej klasy (o ile nie najszybsza w ogóle), jednak fabryczny system chłodzenia mógłby być bardziej efektywny.

 Test Palit GeForce RTX 2080 Ti Dual. Czarny koń wśród Turingów?

Ocena karty graficznej ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme

W tym właśnie momencie trzeba wspomnieć o kwestii, która ma spore znacznie w kontekście oceny końcowej, a która nie została w przypadku ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme zrealizowana w sposób wzorcowy. Oczywiście mam tu na myśli fabryczny układ chłodzenia. Co prawda coolerowi zaprojektowanemu przez firmę ZOTAC nie mogę odmówić nienagannej kultury pracy przy fabrycznej krzywej obrotów, bowiem jest to jedna z najcichszych kart graficznych z rodziny Turing spośród wszystkich, którym miałem okazję przyjrzeć się bliżej, ale nie wszystko poszło jak należy. Z niskim hałasem bezpośrednio wiążą się bardzo wysokie temperatury, niższe wyłącznie (i to symbolicznie) od Radeona RX Vega 56 w wydaniu ASUS ROG STRIX O8G GAMING. W porównaniu do standardowego modelu AMP, aspekt ten wypada zauważalnie słabiej. Co prawda nie możemy mówić o bezpośrednim porównaniu, gdyż limit mocy jest zdecydowanie wyższy w przypadku AMP Extreme, co przekłada się na adekwatnie większe zużycie energii oraz emisję ciepła, niemniej jednak naprawdę trudno jest mi pozbyć się wrażenia, że i tak relatywnie lepiej radzi sobie teoretycznie gorsza wersja. Ponadto nie jest to pierwszy raz, gdy zachodzi taka sytuacja, bowiem w identyczny system chłodzenia wyposażona jest mocniejsza GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme i w jej przypadku również miałem zastrzeżenia co do efektywności tego rozwiązania. Innymi słowy, główna bohaterka to karta graficzna, która niemal wszystko ma zrealizowane wzorcowo... poza coolerem. Oczywiście 77 °C to wciąż w 100% bezpieczna wartość i w dodatku osiągnięta przy świetnej kulturze pracy, ale po prostu da się to zrobić lepiej (szczególnie w tej półce cenowej). Reasumując, ostatecznie wystawiam cztery i pół gwiazdki oraz dorzucam wyróżnienia wydajność, w uznaniu za bezkompromisowe osiągi wśród akceleratorów bazujących na układzie GeForce RTX 2080.

ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme. Test wydajnego Turinga

 

ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme

Ocena karty graficznej ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP ExtremeOcena wydajności karty graficznej ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme

Bardzo wysoka (w swojej klasie) wydajność fabryczna, dobre możliwości podkręcania w ujęciu bezwzględnym, wysoka jakość wykonania, nienaganna kultura pracy przy domyślnej krzywej obrotów, efektowne podświetlenie LED RGB z trzema niezależnymi strefami, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, pięcioletnia gwarancja producenta

Wysokie temperatury pracy, spory pobór prądu, relatywnie wysoka cena

Cena ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme (na dzień publikacji) : od 3896 zł

Gwarancja: 24 miesiące + 36 miesięcy gwarancji rozszerzonej

 

Sprzęt do testów dostarczył:

ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme. Test wydajnego Turinga

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 AMP Extreme. Test wydajnego Turinga

 0