Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Testowany sprzęt bazuje na laminacie o wymiarach odpowiadających standardowi ATX, co oznacza brak problemów podczas instalacji, na które mogą się natknąć nabywcy większych płyt E-ATX, niedysponujący odpowiednio dużą obudową. Zastosowane radiatory sprawiają dobre wrażenie, zwłaszcza te chłodzące sekcję zasilania. Oczywiście temperatury pracy są na rozsądnym poziomie i nie ma mowy o nadmiernym nagrzewaniu się elementów pod obciążeniem.

Do Waszej dyspozycji oddano sześć, poprawnie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy wentylatorów. Jedno z nich oznaczone jest jako W_PUMP i w teorii ma służyć zasilaniu pompek zestawów chłodzenia wodnego AIO, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by obsługiwało także zwykłe "śmigła". W dość niefortunnym miejscu znalazły się oczywiście złącza umiejscowione w okolicy slotu akceleratora graficznego. Płyta utrzymana jest w czarnej tonacji barw, z niewielkimi dodatkami szarości oraz bieli.

Radiatory są przymocowane za pomocą śrubek, co jest zdecydowanie praktyczniejszym pomysłem od zwykłych kołków. Ergonomia użytkowania wzrasta w sposób zauważalny, dzięki czemu dostanie się do interesujących Was miejsc jest czynnością bardzo prostą i niezajmującą dużej ilości czasu. Montaż elementów chłodzących jest dodatkowo wzmacniany przez backplate, które - według producenta - powinny zwiększyć także efektywność oddawania ciepła, co jednak jest mało prawdopodobne.

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę LOTES, zaś zastosowana sekcja zasilania składa się aż z dwudziestu faz. Komponenty wykorzystują technologię DIGI+ Power Control, która w teorii łączy zalety układów cyfrowych oraz analogowych. Powinniście więc oczekiwać precyzyjnej regulacji napięć, a także odpowiednio niskiej temperatury pracy.

Kości pamięci montujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o taktowaniu dochodzącym do 3466 MHz oraz pojemności wynoszącej maksymalnie 16 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie również 24-pinowe gniazdo ATX, 8-pinowe EPS, przycisk MemOK! (służący do automatycznego rozwiązywania problemów z pamięcią RAM) oraz gniazdo USB 3.0, za pomocą którego możecie wyprowadzić te złącza na przedni panel obudowy.

Do Waszej dyspozycji oddano trzy sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x4) oraz cztery PCI-Express x1. Oczywiście nie zabrakło pełnej zgodności ze standardem PCI-Express 3.0, co wprost wynika z zastosowanego chipsetu oraz obsługiwanych procesorów. Z nutką nostalgii mogę dodać, że nie stałoby się nic złego, gdyby ASUS zagospodarował jedno z miejsc portem PCI, który używany jest przez wiele starszych, ale wciąż bardzo dobrych kart dźwiękowych.

Na samym dole znajdziecie gniazdo HD Audio, dwa USB 2.0 oraz kolejne USB 3.0. Po prawej stronie zamontowano sześć portów SATA (z czego dwa obsługiwane są przez kontroler ASMedia ASM1061), a także złącze SATA Express, które funkcjonuje również jako dwa kolejne SATA. Oczywiście wszystkie zostały umieszczone równolegle do PCB, co ułatwia prowadzenie kabli i umożliwia bezproblemową instalację długich kart graficznych. Dostępne jest także pojedyncze złącze M.2, służące do montażu kompaktowych kart rozszerzeń. Pozwolę sobie przypomnieć, że drugie znajduje się na karcie, którą producent dołącza do wyposażenia. Przydatny będzie również wyświetlacz kodów POST, a także przyciski Power, Reset, BIOS Flashback (wgrywanie firmware z pamięci USB, nawet bez zamontowane procesora) i Clear CMOS, za pomocą którego zresetujecie ustawienia UEFI w razie problemów z rozruchem.

Układ dźwiękowy, przynajmniej jeśli chodzi o zastosowane komponenty, jest w zasadzie "standardowy”. Pod plastikową osłoną kryje się znany i popularny kodek, Realtek ALC 1150. Na laminacie obecny jest także wzmacniacz TI R4580I, a całość dopełniają kondensatory elektrolityczne firmy Nichicon. Największym zaskoczeniem są jednak rewelacyjne wyniki testu RMAA, znacznie lepsze od konkurentów wyposażonych w podobne rozwiązania. Dodam tylko, że to na pewno nie przypadek, gdyż pomiary były powtarzane wielokrotnie.

Tylny panel jest dodatkowo chroniony przez plastikową osłonę. Umieszczono tam następujące porty:

  • po jednym DisplayPort i HDMI,
  • po jednym USB 2.0 oraz USB 3.0, a także sześć USB 3.1 (w tym jedno Type-C), kontrolowane przez trzy układy ASMedia ASM1142,
  • dwa RJ-45, obsługiwane przez zintegrowane karty sieciowe Intel I211-AT oraz I219-V,
  • trzy RP-TNC, służące do podłączenia dołączonej anteny Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

 0