4 miesiące po premierze trudno znaleźć laptopy z CPU Ryzen 6000 i GPU Radeon RX 6000M

4 miesiące po premierze trudno znaleźć laptopy z CPU Ryzen 6000 i GPU Radeon RX 6000M

Procesory Ryzen 6000 (Rembrandt), oparte na architekturze Zen 3+, zostały zapowiedziane w styczniu tego roku, ale ich obecność na rynku wciąż jest bardzo ograniczona. Jak podaje ComputerBase tylko jedenaście notebooków faktycznie używa nowych mobilnych procesorów AMD.

Co więcej, spośród jedenastu notebooków wydanych z częściami Ryzen 6000, osiem to modele Asusa, a pozostałe trzy pochodzą odpowiednio od Razera, Lenovo i Alienware. Takie zestawienie nie powinno jednak dziwić, ponieważ Asus od dłuższego czasu najmocniej wspiera mobilne procesory AMD.

Procesory Ryzen 6000 (Rembrandt), oparte na architekturze Zen 3+, zostały zapowiedziane w styczniu tego roku, ale ich obecność na rynku wciąż jest bardzo ograniczona.

4 miesiące po premierze trudno znaleźć laptopy z CPU Ryzen 6000 i GPU Radeon RX 6000M

Dziwi jednak tak wątłe wsparcie innych producentów, tym bardziej że układy Rembrandt wypadają naprawdę nieźle nawet na tle CPU Intel Alder Lake, więc można było spodziewać się większego zainteresowania. Ryzeny 6000 bazują na architekturze Zen 3+, czyli odświeżonym Zen 3, produkowanym przez TSMC w 6 nm litografii. AMD obiecywało, że wydajność będzie do 1,3 razy wyższa niż w przypadku układów mobilnych Ryzen 5000, a jednocześnie będzie bardziej efektywna (do nowej architektury dodano aż 50 nowych funkcji zarządzania energią). Czerwoni chwalą się, że ich nowe CPU mogą pochwalić się 2,62-krotnym wzrostem wydajności na wat w porównaniu z procesorami Alder Lake (AMD wzięło na cel Core i9-12900HK i bezpośrednio porównało je z własnym Ryzen 9 6900HS).

W niezależnych testach nowe Ryzeny wypadają bardzo konkurencyjnie w stosunku do mobilnych CPU Intela, choć przegrywają w najcięższych obciążeniach wielordzeniowych, co jest zrozumiałe w kontekście większej liczby fizycznych rdzeni. W zamian oferują imponujące wyniki podczas testów żywotności baterii. Tym samym mogą uchodzić za lepsze rozwiązanie dla gamingowych laptopów, ponieważ gry są bardziej wrażliwe na jednordzeniowe obciążenia, a długa żywotność baterii jest zawsze mile widziana na mobilnych platformach. Trudno więc powiedzieć, dlaczego producenci notebooków tak niechętnie sięgają po te układy.

4 miesiące po premierze trudno znaleźć laptopy z CPU Ryzen 6000 i GPU Radeon RX 6000M

Ale historia na tym się nie kończy. ComputerBase podkreśla, że jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku serii Ryzen 6000U, gdyż ze świecą szukać laptopów z tymi chipami, a podobnie wygląda sytuacja z kartami graficznymi Radeon RX 6000M, z wyjątkiem serii Radeon RX 6000S, gdyż RX 6700S i RX 6800S trafiły do laptopa Asus ROG Zephyrus G14. 

Co prawda braki te można tłumaczyć problemami z mocami przerobowymi TSMC, ale z drugiej strony trudno uwierzyć, że AMD nie zakontraktowało odpowiedniej liczby układów. Wygląda więc na to, że mimo udanych produktów, Czerwoni jeszcze nie podbiją mobilnego segmentu rynku swoimi CPU i GPU. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 4 miesiące po premierze trudno znaleźć laptopy z CPU Ryzen 6000 i GPU Radeon RX 6000M

 0