64% ceny iPhone X to marża handlowa. Ile kosztuje produkcja?

64% ceny iPhone X to marża handlowa. Ile kosztuje produkcja?

Najnowszy flagowiec marki Apple, model iPhone X, jest obecnie na ustach wszystkich entuzjastów urządzeń mobilnych. Nie da się ukryć, że głównie za sprawą ceny, którą ustalono na szokujące momentami 999 dolarów. Ile z tej kwoty pochłania produkcja?

Według raportu TechInsight, serwisu zajmującego się analizowaniem komponentów składowych współczesnych urządzeń, wyprodukowanie jednej sztuki iPhone'a X w wersji z 64 GB pamięci to koszt rzędu 357,5 dolara amerykańskiego. Najdroższą częścią jest 5,8-calowy wyświetlacz w technologii OLED, wyceniany na 65,5 dolara. Niemniej jednak dziennikarze punktują również szkielet ze stali nierdzewnej, który kosztuje producenta ponoć 36 dolarów. Dla porównania, cenę ekranu LCD użytego w iPhonie 8 szacuje się na 36 dolarów, a aluminiowej obudowy na 21,5 dolara. Mimo to amerykańska korporacja zarabia na pojedynczym egzemplarzu swego flagowca więcej niż w przypadku tańszego modelu, bowiem marżę brutto ustalono na 64%, podczas gdy dla iPhone'a 8 współczynnik ten wynosi 59% (przy cenie 699 dolarów).

Oczywiście technologiczne różnice nie ograniczają się do wyżej wymienionych. Wprawdzie oba smartfony współdzielą szereg komponentów, chociażby procesor A11 Bionic z koprocesorem M11, ale rozbieżności jest znacznie więcej. Flagowy model ma m.in 1 GB pamięci LPDDR4 ekstra i zupełnie inne aparaty zarówno z przodu, jak i z tyłu. Co jednak zastanawiające, wcześniej mówiło się o znacznie wyższych kosztach produkcji iPhone'a X niż wynikałoby to z najnowszej analizy TechInsight. Amerykański Techwalls pisał o 581 dolarach, choć nie wiadomo na jakiej podstawie zliczono tę kwotę. Tutaj warto nadmienić, iż ostatecznie oszacowana marża, 64%, wcale nie jest nad wyraz wysoka w odniesieniu do panujących standardów. Podobne pieniądze zarabia bowiem Samsung na swym flagowym modelu Galaxy Note 8.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 64% ceny iPhone X to marża handlowa. Ile kosztuje produkcja?

 0