AFOX rejestruje karty Radeon RX 5950 XT, RX 5950, RX 5900 i RX 5800 XT

AFOX rejestruje karty Radeon RX 5950 XT, RX 5950, RX 5900 i RX 5800 XT

Nie ma wątpliwości, że AMD szykuje high-endową wersję układu Navi, znaną jaką „Big Navi”, co zresztą potwierdzone zostało przez samą Lisę Su podczas targów CES. Niemniej jednak, wciąż nie wiemy, kiedy Czerwoni zamierzają wypuścić na rynek swoją nową flagową kartę graficzną zasilaną tym GPU. Wygląda jednak na to, że nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać, a tak przynajmniej wnioskować można z najnowszych przecieków, ponieważ jeden z partnerów OEM AMD, firma AFOX, zdecydował się na zarejestrować kilka niezapowiedzianych kart graficznych. Stosowne wpisy w bazie danych ECC (Eurasian Economic Commission) dostrzeżone zostały przez portal VideoCardz, który nie omieszkał pochwalić się z nami swoim odkryciem. Wśród zarejestrowanych modeli znalazły się następujące karty: Radeon RX 5950 XT, Radeon RX 5950, Radeon RX 5900 i Radeon RX 5800 XT.

Wśród zarejestrowanych modeli znalazły się następujące karty: Radeon RX 5950 XT, Radeon RX 5950, Radeon RX 5900 i Radeon RX 5800 XT.

AFOX rejestruje karty Radeon RX 5950 XT, RX 5950, RX 5900 i RX 5800 XT

Co ciekawe, na stronie internetowej AFOX nie widnieje dotychczas żaden model Radeona z serii RX 5000, więc najwyraźniej producent zamierza to zmienić, zaczynając od razu od high-endowych grafik. Oczywiście nie mamy żadnych gwarancji, że nazwy te odnoszą się do „Big Navi”, ale wydaje się to wielce prawdopodobne, a jest spora szansa, że układ ten zasilać będzie wszystkie te karty. Niewykluczone jednak, że AMD zdecyduje się na wypuszczenie tego GPU w ramach kart z serii Radeon RX 6000, by podkreślić różnicę względem pierwszej generacji, a opcją jest także zupełnie nowy schemat nazewnictwa. Jak na razie jednak to tylko spekulacje i choć Lisa Su podkreśliła, że segment high-end jest dla nich bardzo istotny, to jednak nie chciała zdradzić żadnych szczegółów.

Największą tajemnicą wciąż pozostaje data premiery „Big Navi”, które według ostatnich przecieków z testu syntetycznego OpenVR Benchmark może oferować nawet wyższą wydajność od topowej karty graficznej NVIDII, czyli GeForce RTX 2080 Ti. Wydaje się, że z punktu widzenia AMD lepsza byłaby możliwie szybka premiera, by nowe high-endowe Radeony wylądowały w sprzedaży jeszcze przed kolejną generacją kart graficznych NVIDII, znaną pod nazwą kodową Ampere. Jeśli bowiem Czerwoni zdecydują się na bezpośrednie starcie, porównanie może nie wyglądać już tak dobrze dla ich produktów. Debiut kart Ampere spodziewany jest najwcześniej w połowie roku, a bardziej prawdopodobny wydaje się być nawet termin sierpniowy, więc AMD ma jeszcze trochę czasu, ale lepiej, by nie odkładało tego zbyt długo.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: AFOX rejestruje karty Radeon RX 5950 XT, RX 5950, RX 5900 i RX 5800 XT

 0