Aktualizacja do Windowsa 11 psuje jedną z funkcji systemu operacyjnego

Aktualizacja do Windowsa 11 psuje jedną z funkcji systemu operacyjnego

Microsoft potwierdził, że występują problemy z działaniem funkcji BitLocker po wydaniu najnowszej aktualizacji zabezpieczeń dla Secure Boot DBX. Nie dotyczą one jednak wszystkich urządzeń.

Microsoft przyznał, że istnieją kłopoty z działaniem narzędzia BitLocker w systemie operacyjnym Windows, które wywołała aktualizacja zabezpieczeń KB5012170. Błąd powoduje, iż BitLocker żąda od użytkowników wprowadzenia klucza zabezpieczeń. Jeżeli ktoś zainstalował update i nie ma problemów z działaniem wspomnianej funkcji powinien wyłączyć BitLocker albo najlepiej odinstalować update. Osoby, które już zainstalowały KB5012170 i otrzymują ów komunikat, powinny wprowadzić swoje klucze odzyskiwania. Istnieją ponadto dwa rozwiązania, z których wypadałoby skorzystać.

Aktualizacja KB5012170 dla Secure Boot DBX psuje działanie funkcji BitLocker, który po instalacji łatki i ponownym uruchomieniu komputera żąda podania klucza zabezpieczeń.

Windows aktualizacja

Według dostępnego rozwiązania trzeba:

  • Uruchomić wiersz polecenia jako administrator
  • Wpisać polecenie Manage-bde -protectors -disable %systemdrive% -rebootcount 2
  • Uruchomić ponownie komputer dwa razy

Funkcja BitLocker powinna działać poprawnie po wykonaniu opisanych czynności. Możemy sprawdzić stan działania usługi wpisując w CMD komendę "Manage-bde -protectors -Enable %systemdrive%". Istnieje też prostsza metoda wyjścia z sytuacji opisana tutaj. Co ciekawe, Microsoft twierdzi, że usterka BitLockera nie dotyczy wszystkich komputerów w równym stopniu. Według producenta użytkownicy Windowsów, którzy uruchomili ponownie urządzenia dwa razy, nie powinny otrzymać komunikatu z żądaniem podania klucza zabezpieczeń.

Ponadto błąd nie dotyczy systemów Windows 10, tylko Windows 11. Innym problemem, który powoduje łatka KB5012170, jest błąd 0x800f0922, gdy użytkownicy próbują zainstalować aktualizację zabezpieczeń dla Secure Boot DBX. Firma z Redmond nie ma aktualnie gotowe rozwiązania na drugi przypadek i obecnie go bada. Cóż nie jest to pierwsza wtopa Microsoftu z aktualizacjami, a dużo o nich powiedzą posiadacze Windowsa 10. W przypadku Windowsa 11 tych wpadek na razie wydaje się być mniej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja do Windowsa 11 psuje jedną z funkcji systemu operacyjnego

 0