Rosjanie swojego popisowego robota-psa z wyrzutnią rakiet kupili na... Aliexpress

Rosjanie swojego popisowego robota-psa z wyrzutnią rakiet kupili na... Aliexpress

Rosjanie pochwalili się swoim najnowszym osiągnięciem z branży militarnej - robota psa, który nosi na grzbiecie granatnik przeciwpancerny. Problem w tym, że robot ten nie jest wcale dziełem rosyjskich inżynierów, a kupić go może każdy na popularnej chińskiej platformie sprzedażowej.

Chociaż taka konstrukcja może robić wrażenie (głównie z powodu stroju ninja), jest to robot za około 3000 USD, którą można kupić ma Aliexpress. Rosjanie dodali tutaj jedynie wyrzutnię rakiet, z której robot zapewne nie strzela zbyt dobrze, o ile w ogóle jest w stanie to zrobić. Nie wiadomo, czemu robot ubrany został w strój ninja. Maszynę zaprezentowano podczas wystawy broni Army 2022, którą otworzył sam Władimir Putin. Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti opublikowała nagranie, na którym pies M-81 się porusza wraz z RPG-26 na plecach. Nie zademonstrowano przydatności robota na polu walki.

Rosyjski robot-pies z RPG-26 na plecach, który zaprezentowano na targach broni w Rosji, pochodzi z Aliexpress i nie jest przeznaczony do zadań militarnych. Zastosowany strój ninja nie ma na celu przestraszenia wroga, ale zamaskowanie chińskiego pochodzenia robota.

Twórcy powiedzieli: „jest to próbka systemu robotycznego M-81, zdolnego do prowadzenia celnego strzelania i transportu broni, a do celów cywilnych może być wykorzystana w strefie zagrożenia do rozpoznania, przejścia przez gruzy i dostarczania leków”. Problem w tym, że robot wygląda podejrzanie podobnie do UnitreeYushuTechnologyDog od Unitree Robotic, który jest dostępny na chińskim rynku za jedyne 2700 USD. Strój ninja miał najprawdopodobniej ukryć, że Rosjanie dokonują zakupów na Aliexpress.

Zakładając, że to naprawdę jeden z modeli Unitree (a jest to niemal pewne), oznacza to, że pies nie został wyprodukowany przez rosyjskiego producenta i z pewnością nie jest przeznaczony do użytku w scenariuszach wojskowych. Robot prawdopodobnie nie przetrwa długo w strefie walki, nawet w stroju ninja.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosjanie swojego popisowego robota-psa z wyrzutnią rakiet kupili na... Aliexpress

 0