Amazon wspiera UE w testach cyfrowego euro. Cyfrowa waluta banku centralnego coraz bliżej

Amazon wspiera UE w testach cyfrowego euro. Cyfrowa waluta banku centralnego coraz bliżej

Amazon jest jedną z pięciu firm wybranych przez Europejski Bank Centralny (EBC) do pomocy w opracowaniu interfejsów użytkownika dla cyfrowego euro.

EBC oficjalnie rozpoczął  we wrześniu ubiegłego roku race nad cyfrowym euro, które ma być cyfrową walutą banku centralnego. W tym czasie oznajmiono, że faza testów potrwa dwa lata. W lutym prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że ​​cyfrowe euro będzie uzupełnieniem dla gotówki i nie będzie dla nie zastępstwem. „Cyfrowe euro zapewni dodatkowy wybór sposobu płatności i ułatwi to, przyczyniając się do dostępności i integracji” – powiedziała. W minionym tygodniu EBC ogłosił, że współpracuje z pięcioma firmami, które zostały wybrane z puli 54 kandydatów, w celu „opracowania potencjalnych interfejsów użytkownika” dla waluty cyfrowej wspieranej przez EBC.

EBC może stać się jednym z pierwszych banków centralnych o zaawansowanej gospodarce, które będą emitowały cyfrową wersję swojej waluty fiducjarnej.

"Celem tego ćwiczenia jest sprawdzenie, jak dobrze technologia stojąca za cyfrowym euro integruje się z prototypami opracowanymi przez firmy" - wyjaśnia EBC. Każda z wybranych firm będzie współpracować z bankiem, koncentrując się na konkretnym potencjalnym interfejsie użytkownika cyfrowego euro. Amazonowi przydzielono płatności e-commerce, Nexi i EPI skupią się na płatnościach w punktach sprzedaży, a Worldline i Caixabank otrzymały płatności online typu peer-to-peer.

EBC wyjaśniło, że "prototypowanie jest ważnym elementem trwającego dwa lata etapu badawczego projektu cyfrowego euro. Oczekuje się, że zostanie ono zakończone w pierwszym kwartale 2023 r., kiedy to EBC opublikuje również swoje ustalenia." "Symulowane transakcje będą inicjowane przy użyciu prototypów front-end opracowanych przez pięć firm i przetwarzane za pośrednictwem interfejsu i infrastruktury back-end Eurosystemu" - powiedział EBC. "Nie ma planów ponownego wykorzystania prototypów w kolejnych fazach projektu cyfrowego euro".

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon wspiera UE w testach cyfrowego euro. Cyfrowa waluta banku centralnego coraz bliżej

 0