Ambitne plany Samsunga. Producent chce wyprodukować matrycę aparatu przekraczającą 500 Mpix

Ambitne plany Samsunga. Producent chce wyprodukować matrycę aparatu przekraczającą 500 Mpix

Producenci sprzętu prześcigają się w dodawaniu do urządzeń coraz lepszych aparatów. Nie brakuje kamer z matrycą 108 Mpix, a jakiś czas temu zaprezentowano także ISOCELL HP1 o rozdzielczości 200 Mpix i na tym zdaje się nie koniec tego wyścigu.

Samsung to firma, która chce odskoczyć konkurencji, opracowując matrycę aparatu o rozdzielczości 576 Mpix, co ma nastąpić w 2025 roku. Co ważne obiektyw najpewniej nie będzie dedykowany smartfonom tylko urządzeniom medycznym, pojazdom autonomicznym czy dronom. Posiadacze telefonów w tej sytuacji musieliby zadowolić się aparatem nieprzekraczającym 500 Mpix. Taki sprzęt potrzebowałby jednocześnie wydajnego chipu zdolnego przetworzyć obrazy oraz filmy pochodzące ze wspomnianej kamery. Źródłem planów Samsunga jest Haechancg Lee, wiceprezes działu Automotive Sensors, który przedstawił przewidywania firmy podczas SEMI Europe Summit.

W 2025 roku może pojawić się 576 Mpix aparat Samsunga, który jednak najpewniej nie trafi do smartfonów, tylko innego typu urządzeń.

Ambitne plany Samsunga. Producent chce wyprodukować aparat z matrycą przekraczającą 500 Mpix

Jeśli chodzi o matrycę o rozdzielczości 200 Mpix, to powinna ona zostać wykorzystana w przyszłorocznym flagowcu południowokoreańskiego giganta Galaxy S22. Samsung zapowiedział nowe matryce ISOCELL HP1 oraz GN5, które mogą trafić właśnie do tego modelu. Jedna z nich oferuje rozdzielczość na poziomie 200 Mpix, co przy względnie niewielkich rozmiarach matrycy, daje wielkość pojedynczego piksela na poziomie 0,64 mikrometra. Producent chce zarazem zwiększyć jakość zdjęć, natomiast w przypadku ChameleonCell w warunkach złego oświetlenia algorytm zwiększy czułość matrycy poprzez łączenie 16 pikseli w jeden większy. Do tego całość jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości 8K.

Jeśli natomiast jesteście fanami Xiaomi to zapraszamy was do zapoznania się z wiadomością, w której zdradzamy jakie aparaty otrzyma Xiaomi 12. Będzie to zestaw trzech kamer po 50 Mpix każdy i oprócz obiektywu głównego znajdziemy też teleobiektyw oraz obiektyw peryskopowy z 10 x zoomem. Dla przypomnienia w podstawowym wydaniu Mi 11 zastosowano kamerę główną 64 Mpix, obiektyw utraszerokokątny 8 Mpix oraz makro 5 Mpix.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ambitne plany Samsunga. Producent chce wyprodukować matrycę aparatu przekraczającą 500 Mpix

 0