AMD BC-160 - karta do kopania dostrzeżona w sieci. To może być hit wśród górników

AMD BC-160 - karta do kopania dostrzeżona w sieci. To może być hit wśród górników

VideoCardz opublikowało zdjęcia jednego ze swoich czytelników dotyczące możliwego procesora graficznego opartego na GPU Navi 12 od AMD, stworzonego specjalnie do wydobywania kryptowalut. Wygląda na to, że AMD może wkrótce wypuścić sprzęt, który będzie rozchwytywany przez górników.

Procesor graficzny Navi 12 pojawił się po raz pierwszy wraz z AMD Radeon Pro 5600M, stworzonym dla komputerów Apple. Obecnie jest to jedyna karta graficzna z Navi 12 na pokładzie. GPU oferuje 2560 procesorów strumieniowych z dwoma modułami pamięci HBM2, taktowanymi prędkością 1,54 Gb/s. Zdjęcia, które otrzymał Videocardz, zawierały również arkusz przedstawiający specyfikacje nowej karty do wydobywania opartego na blockchain, wykorzystującej technologię AMD o nazwie BC-160

Wygląda na to, że AMD może wkrótce wypuścić sprzęt, który będzie rozchwytywany przez górników.

AMD BC-160 - karta do kopania dostrzeżona w sieci. To może być hit wśród górników

Jak wspomnieliśmy powyżej, karta jest oparta na procesorze graficznym Navi 12 z 8 GB aktywnej pamięci HBM2, 2304 procesorami strumieniowymi i mylącą informacją, która mówi o „specyfikacji pamięci 4 GB/s”. Warto przypomnieć, że na początku tego roku pojawiły się pogłoski o wydaniu przez AMD karty obliczeniowej opartej na Navi 12, dedykowanej górnikom i wygląda na to, że plany te są aktualne.

Videocardz starało się potwierdzić, czy ta karta w ogóle istnieje, ale okazało się to sporym wyzwaniem. Partnerzy AMD niechętnie rozmawiają o swojej działalności związanej z wydobyciem kryptowalut, a żadna z ich kart dedykowanych górnikom nie jest wymieniona na stronach internetowych. Oznacza to, że musimy polegać na informacjach przedstawionych na slajdzie i zakładać, że wszelkie błędy w specyfikacji są niezamierzone. A jest ich kilka.

Zacznijmy od tego, że karta ma podobno mieć 8 GB pamięci HBM2 o prędkości 4 Gb/s, która nie jest dostępna dla tej technologii. Oczekuje się, że takie prędkości pojawią się dopiero wraz z urządzeniami opartymi na HBM3. Chociaż RAMBUS kilka miesięcy temu zwiastował chipy HBM2e 4 Gb/s, nie wydaje się, że te kości zadebiutują w takiej karcie. Jest to więc pomyłka albo pierwszy wskaźnik, że specyfikacja jest całkowicie błędna.

Nazwa systemu też nie ma sensu. Podobno pierwsza litera wskazuje generację, podczas gdy kolejne dwie cyfry dotyczą wydajności hash rate ETH. W ten sposób wszystko, co jest wyższe niż 99, spowoduje zwiększenie numeru generacji, chyba że taka karta nigdy nie zostanie wyprodukowana. Możemy również zobaczyć literówki (takie jak w słowie „passiv”), ale tego typu pomyłki potrafią się zdarzać na oficjalnych slajdach. 

BC-160 (Blockchain Compute) to karta zaprojektowana rzekomo przez XFX China. Oferuje konfigurację podwójnego 8-pinowego złącza zasilania i TGP 150 W. Karta ma oferować 69,5 Mh/s, czyli będzie o około 25% wydajniejsza niż Radeon RX 5700 XT oparty na Navi 10. Do specyfikacji BC-160 dołączono zestaw zdjęć, rzekomo pokazujących kartę w klastrze. Każda karta osiąga wydajność hash rate około 72 Mh/s w Ethash.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD BC-160 - karta do kopania dostrzeżona w sieci. To może być hit wśród górników

 0