AMD EPYC 9654 pozuje do zdjęć. Premiera tego 96-rdzeniowego CPU może być już blisko

AMD EPYC 9654 pozuje do zdjęć. Premiera tego 96-rdzeniowego CPU może być już blisko

Jeden z testerów sprzętu komputerowego podzielił się z nami zdjęciem procesora AMD EPYC 9654, należącego do serii Genoa. Ten 96-rdzeniowy układ ma cechować się TDP do 360 W, jednak krążą także informacje o wersji z 400-watowym TDP. Jak wskazuje autor wpisu, AMD EPYC 9654 zadebiutuje wraz z procesorami Ryzen 7000.

Jeszcze tej jesieni czeka nas mnóstwo nowości na rynku sprzętu komputerowego. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie wprowadzenie nowych procesorów AMD, bazujących na kolejnej iteracji architektury Zen. Oprócz konsumenckich modeli z serii Ryzen, na rynku pojawią się także układy stworzone z myślą o centach danych. Użytkownik Twittera o pseudonimie YuuKi_AnS donosi, że rodzina procesorów EPYC 4. generacji o nazwie kodowej Genoa jest już gotowa do wprowadzenia. Ponadto autor wpisu udostępnił zdjęcie modelu EPYC 9654, należącego do wspomnianej serii. Jednostka oferuje 96 rdzeni oraz 192 wątki, czyli aż o 50% więcej w stosunku do 3. generacji EPYC o nazwie Milan. Układ cechuje się także TDP do 360 W.

Do sieci trafiło zdjęcie procesora AMD EPYC 9654, wyposażonego w 96 rdzeni oraz 192 wątki. Jak wskazuje autor wpisu, 4. generacja układów EPYC zadebiutuje wraz z jednostkami Ryzen 7000.

Co ciekawe, zdjęcie obejmuje także część charakterystycznej tacki, znanej nam chociażby z unboxingu 3520 Ryzenów 7 6800U, na której dostarczane są większe ilości procesorów. Może oznaczać to, że jednostki EPYC 4. generacji są już dostarczane do producentów OEM. Nowe układu będą jednak wymagać platformy z gniazdem SP5, obsługującej pamięci DDR5, interfejs PCIe 5.0 oraz CXL. Seria AMD Genoa miała być odpowiedzią na konkurencyjne CPU Intel Sapphire Rapids.

Wygląda jednak na to, że niebiescy nieco spóźnią się z premierą wspomnianych procesorów. AMD będzie miało zatem okazje do uzyskania nowych klientów. Istnieją także pogłoski mówiące, że czerwoni szykują jeszcze jeden wariant o nazwie EPYC 9664, również wyposażony w 96 rdzeni. Układ miałby jednak otrzymać wyższe zegary, a co za tym idzie - TDP na poziomie 400 W. To ogromny skok wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD EPYC 9654 pozuje do zdjęć. Premiera tego 96-rdzeniowego CPU może być już blisko

 0