AMD FildelityFX Super Resolution przechodzi na open source i wspiera kolejne gry

AMD FildelityFX Super Resolution przechodzi na open source i wspiera kolejne gry

AMD spełniło swoją obietnicę i w zeszłym miesiącu udostępniło publicznie swoją technologię upscalowania rozdzielczości. FidelityFX Super Resolution miało jednak bardzo skromną premierę, ale właśnie rozszerzyło swoje wsparcie. 

Czerwoni właśnie zapowiedzieli, że FSR obsłuży cztery kolejne gry grach: Arcadegeddon, Necromunda Hired Gun, Resident Evil Village i Edge of Eternity. Dwa pierwsze tytuły dziś otrzymają stosowne aktualizacje, RE Village w przyszłym tygodniu, a Edge of Eternit jeszcze w tym miesiącu. Ponadto technologia przeszła właśnie na model open source, a dokumentacja i próbki są już dostępne do pobrania za pośrednictwem strony AMD GPU Open. AMD uważa swoją FSR za „praktyczne zwiększenie wydajności” w przypadku kosztownych operacji renderowania, takich jak ray tracing. 

Czerwoni właśnie zapowiedzieli, że FSR obsłuży cztery kolejne gry grach: Arcadegeddon, Necromunda Hired Gun, Resident Evil Village i Edge of Eternity.

AMD FildelityFX Super Resolution przechodzi na open source i wspiera kolejne gry

Technologia ta jest odpowiedzią na DLSS od NVIDII, ale widać tu znacznie bardziej zauważalny spadek jakości obrazu niż w przypadku rozwiązania Zielonych (trzeba jednak pamiętać, że pierwsza generacja DLSS także pozostawiała wiele do życzenia). W przeciwieństwie do NVIDII, która zdecydowała się na zamknięcie technologii DLSS, AMD postanowiło udostępnić FSR jak największej liczbie programistów i graczy, przechodząc na open source. Kod ma być łatwy do implementacji, jest otwarty i powinien być obsługiwany przez jak największą liczbę urządzeń. AMD dostarczyło próbki dla różnych graficznych interfejsów API, takich jak DirectX 12 lub Vulkan, ale obiecuje, że shadery kompilacji są również kompatybilne z DirectX 11.

AMD FildelityFX Super Resolution przechodzi na open source i wspiera kolejne gry

AMD FSR nie zależy od wektora ruchu lub buforów historii, tak jak DLSS, co oznacza, że ​​wzmocnienie rdzenia Tensora nie jest konieczne. Nie oznacza to, że AMD FSR nigdy nie skorzysta z danych tymczasowych, tak jak robi to DLSS, ale pierwsza iteracja FSR wyraźnie koncentruje się na prostszym i szybszym przyjęciu na rynku, aby dogonić DLSS. Dokumentacja zawiera listę wszystkich dostępnych ustawień wstępnych FSR ze szczegółowymi opisami i odpowiednimi współczynnikami skali oraz rozdzielczościami wejścia/wyjścia. Firma obiecała minimalne obciążenie sterownika z włączonym FSR bez względu na rozdzielczość. Jednak obciążenie będzie zależeć od GPU. Okazuje się, że FSR 1.0 ma rozwiązanie awaryjne dla starszych kart graficznych (przed GPU Vega). Algorytm skalowania jest obliczany przy użyciu obliczeń FP16 o połowicznej precyzji, ale w przypadku serii Radeon RX 500 i RX 400 oraz GeForce 900 włączony jest tryb awaryjny FP32 o pojedynczej precyzji. Co więcej, silnik gry Unity otrzyma wkrótce wsparcie dla FSR w nadchodzącym wydaniu 2021.2b.

AMD FildelityFX Super Resolution przechodzi na open source i wspiera kolejne gry

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD FildelityFX Super Resolution przechodzi na open source i wspiera kolejne gry

 0