AMD Instinct MI300 - pierwsze APU wyposażone w rdzenie Zen 4 i grafikę CDNA 3?

AMD Instinct MI300 - pierwsze APU wyposażone w rdzenie Zen 4 i grafikę CDNA 3?

Wiele wskazuje na to, że AMD pracuje nad nowym produktem Exascale APU pierwszej generacji. Układ Instinct MI300 miałby korzystać z architektury Zen 4 w przypadku procesora oraz CDNA 3 w kwestii GPU. Szczegóły na temat tego modelu zostały dostrzeżone przez osobę z kanału AdoredTV, która podzieliła się z nami zdjęciem, na którym widać wypunktowane cechy MI300.

Pierwsze wzmianki na temat takiego rozwiązania pojawiły się już dość dawno temu, jednak te plany zostały porzucone na rzecz osobnych konstrukcji z linii EPYC oraz Instinct, osobno dla segmentu CPU i GPU. Jak się okazuje, czerwoni mogą chcieć powrócić do dawnego pomysłu, wprowadzając tym samym na rynek APU Instinct MI300, czyli połączenie możliwości procesora, opartego na architekturze Zen 4 oraz grafiki, wykorzystującej CDNA 3. Według udostępnionego slajdu, prace nad jednostką mają powoli dobiegać końca, co może sugerować premierę w przyszłym roku, kiedy to AMD zaprezentuje swoją architekturę CDNA 3 dla rynku HPC (High Performance Computing).

Wygląda na to, że AMD może powrócić do dawnych pomysłów, wprowadzając tym samym układ APU Instinct MI300, który połączy architekturę Zen 4 oraz CDNA 3.

Istotna jest również wzmianka o dostarczeniu pierwszego krzemu do laboratoriów w trzecim kwartale bieżącego roku. Według prezentacji, sama platforma jest uważana za MDC, co może być skrótem od Multi-Die Chip. Kolejną ważną cechą Instinct MI300 byłaby obsługą kości typu HBM3, które znacznie przyspieszyłyby pracę układu. Nie znamy niestety pojemności pamięci, jaką dysponowałoby APU. W ostatnim czasie całkiem sporo dzieje się w kwestii rynku HPC.

Zastanawiąjący pozostaje wpływ takiego rozwiązania na rynek wysokowydajnych stacji obliczeniowych. Czerwoni musieliby poradzić sobie z dość mocną konkurencją oraz przekonać klientów do takiego produktu. Z pewnością dużą rolę odegrałaby tutaj grafika CDNA 3, którą oficjalnie poznamy dopiero w przyszłym roku. Niemniej jednak, to całkiem ciekawy przełom, który może znaleźć uznanie wśród określonej grupy.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Instinct MI300 - pierwsze APU wyposażone w rdzenie Zen 4 i grafikę CDNA 3?

 0