AMD nie porzuci platformy AM4. Nowe modele z 3D V-Cache na horyzoncie?

AMD nie porzuci platformy AM4. Nowe modele z 3D V-Cache na horyzoncie?

AMD nie pozostawi platformy AM4 samej sobie, co zresztą już jakiś czas temu zaznaczyli. Najprostszym sposobem na utrzymanie przy życiu podstawki byłoby cykliczne wprowadzanie kolejnych procesorów. Najnowsze doniesienia wskazują, że czerwoni mogą rozszerzyć ofertę jednostek na AM4 o układy z rewolucyjną pamięcią 3D V-Cache. Ponadto mają pojawić się także modele z niższego segmentu.

Na przestrzeni lat platforma AM4 zyskała sporą popularność. Nic w tym dziwnego, bowiem procesory AMD Ryzen były i są często wybierane przez konsumentów, a sama podstawka jest kompatybilna wstecz. Nie dziwi zatem decyzja AMD o dalszym wsparciu AM4. Czerwoni nie ujawnili szczegółów na ten temat, jednak w sieci pojawiły się doniesienia, iż możemy spodziewać się kolejnych układów z pamięcią 3D V-Cache oraz jednostek z niższego segmentu. Nowa platforma AM5 umożliwi montaż procesorów z serii Ryzen 7000, obsługę DDR5, czy PCIe 5.0. AMD jednak doskonale wie, że mimo znaczących usprawnień, spore grono użytkowników nie zdecyduje się na przesiadkę i pozostanie przy leciwej już podstawce AM4.

Według najnowszych doniesień możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dla podstawki AM4 o kolejne procesory wykorzystujące pamięć 3D V-Cache.

Jeden ze znanych informatorów o pseudonimie Greymon55 twierdzi, że pogłoski o tym, iż AMD przygotowuje nie jeden, a kilka modeli z pamięcią 3D V-Cache dla AM4 są prawdziwe i w tym miesiącu pojawi się więcej informacji. Bardzo możliwe, że kolejne tego typu układy będą bazować na znanych nam już jednostkach, jak Ryzen 5 5600X, Ryzen 9 5900X, czy Ryzen 9 5950X. Z całą pewnością tak zmodyfikowane procesory przyniosłyby znaczące korzyści w kwestii wydajności, zwłaszcza w grach.

Niewykluczone również, że czerwoni planują wymianę budżetowych Ryzenów z serii 4000 na układy Ryzen 5000 z rdzeniami Zen 3. Taki ruch pozwoliłby na skuteczną rywalizację w niskim segmencie z Intelem. Nie da się ukryć, że AMD w kwestii długoletniego wsparcia jest wręcz bezkonkurencyjne. Przypomnijmy jeszcze na koniec, że platforma AM4 debiutowała w 2016 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD nie porzuci platformy AM4. Nowe modele z 3D V-Cache na horyzoncie?

 0