AMD podobno zablokowało możliwość podkręcania karty Radeon RX 6400

AMD podobno zablokowało możliwość podkręcania karty Radeon RX 6400

AMD  w zeszłym tygodniu po cichu wypuściło na rynek Radeona RX 6400 i pierwsze testy tej grafiki wskazywały, że mamy do czynienia z przyzwoitą budżetową propozycją. Jednak właśnie opublikowana recenzja TechPowerUp tego modelu ujawnia, że Radeon RX 6400 nie obsługuje podkręcania, co oznacza, że ​​właściciele nie mają możliwości zwiększenia wydajności karty graficznej opartej na Navi 24.

Radeon RX 6400 początkowo był skierowany do systemów OEM, ale ostatecznie AMD zdecydowało się wprowadzić ten model na rynek detaliczny. Karta graficzna oferuje wydajność zbliżoną do trzyletniego GeForce'a GTX 1650 z rodziny Turing. Według wyników TechPowerUp, nawet Radeon RX 570, który zadebiutował w 2017 roku, jest szybszy od Radeona RX 6400. Publikacja odnotowała różnice wydajności sięgające 17% w 1080p i 24% w 1440p na korzyść klasycznej karty graficznej Polaris. Nic więc dziwnego, że AMD nie robiło halo z premiery Radeona RX 6400.

Radeon RX 6400 nie obsługuje podkręcania, co oznacza, że ​​właściciele nie mają możliwości zwiększenia wydajności karty graficznej opartej na Navi 24.

Układ Navi 24 ma dość poważne ograniczenia, związane choćby z przepustowością 64-bitowego interfejsu pamięci i trzech linii (maksymalnie) PCIe 4.0. AMD ograniczyło również możliwości kodowania multimediów. W rezultacie Navi 24 nie obsługuje kodowania 4K H.264/H.265 i dekodowania AV1. Ponadto niektóre technologie AMD, takie jak ReLive, nie są dostępne w Radeonie RX 6400, gdzie ta sama funkcja jest osiągalna w starszych modelach, takich jak Radeon RX 480. Wreszcie okazuje się, że Radeon RX 6400 nie obsługuje podkręcania. 

TechPowerUp twierdzi, że AMD całkowicie zablokowało tę funkcję w Radeonie RX 6400. Podczas gdy panel ustawień OC jest dostępny w narzędziu Radeon WattMan, ustawienie niestandardowe nie zapewnia suwaków do regulacji częstotliwości zegara. Niemniej jednak jest zbyt wcześnie, aby na podstawie jednego testu stwierdzić, czy AMD celowo wyłączyło podkręcanie w Radeonie RX 6400. Może to być po prostu przeoczenie sterowników ze strony AMD, a inne narzędzia, takie jak MSI Afterburner, mogą działać. Jak tylko grafika trafi do naszej redakcji, nie omieszkamy tego sprawdzić. 

Oczywiście Radeon RX 6400 nie jest kartą graficzną skierowaną do entuzjastów, którzy lubują się w OC GPU. Nawet przy cenie początkowej 159 USD karta graficzna oparta na Navi 24 wydaje się słaba, ale w obecnej sytuacji rynkowej wypada to już całkiem nieźle, gdyż obecnie za GeForce'a GTX 1650 zapłacić trzeba przynajmniej 210 USD. Tak więc najnowsza propozycja AMD może okazać się kusząca dla osób poszukujących najtańszych rozwiązań. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD podobno zablokowało możliwość podkręcania karty Radeon RX 6400

 0