AMD prezentuje Ryzen 5000 C-Series, czyli 15-watowe procesory Zen 3 dla Chromebooków

AMD prezentuje Ryzen 5000 C-Series, czyli 15-watowe procesory Zen 3 dla Chromebooków

AMD przedstawiło procesory z rodziny Ryzen 5000 C-Series, które wnoszą architekturę Zen 3 do urządzeń korzystających z systemu operacyjnego Chrome OS. Cała seria cechuje się 15-watowym TDP, zaś flagowy model posiada aż 8 rdzeni i 16 wątków. Wszystkie jednostki współpracują ze zintegrowanym GPU Vega.

Przedsiębiorstwo z Santa Clara zaprezentowało najnowszą linię procesorów o nazwie Ryzen 5000 C-Series, zaprojektowaną specjalnie dla komputerów z systemem operacyjnym Chrome OS. Układy AMD mają zapewnić całodniowy czas pracy na baterii oraz wysoką wydajność, dzięki architekturze Zen 3. Według Czerwonych, Ryzen 7 5825C jest do 67% szybszy w zastosowaniach przeglądarkowych od swojego starszego brata, czyli Ryzena 7 3700C. Sytuacja wygląda jeszcze ciekawiej w przypadku testu wielozadaniowości programu Geekbench 5, gdzie nowszy model oferuje do 107% więcej wydajności w porównaniu do wspomnianego rywala.

Flagowy reprezentant linii AMD Ryzen 5000 C-Series wyposażono w 8 rdzeni i 16 wątków. Procesor oferuje taktowanie boost rzędu 4,5 GHz, a wszystko to przy TDP zaledwie 15 W.

AMD Ryzen 5000 C-Series - zestawienie

Jednostki AMD Ryzen C-Series mają być niedługo dostępne od głównych partnerów OEM. Według dostępnych w sieci informacji, model Ryzen 7 5825C pojawi się jako pierwszy w urządzeniu z rodziny HP Elite, wykorzystującym system operacyjny od Google, już w czerwcu. Kolejną marką, która zadeklarowała współpracę z AMD w celu dostarczenia komputerów z omawianymi CPU jest Acer. Układy z linii C-Series mają pojawić się między innymi w Chromebookach Spin 514. Oprócz modelu Ryzen 7 5825C, w ofercie producenta widnieje także pojedyncza jednostka z serii 5, wyposażona w 6 rdzeni z obsługą wielowątkowości. Najsłabszymi reprezentantami rodziny są dwa układy - Ryzen 3 5425C oraz Ryzen 3 5125C. Pierwszy z nich dysponuje 4 rdzeniami i 8 wątkami, drugi z kolei oferuje jedynie 2 rdzenie i 4 wątki.

Tym co łączy wszystkie procesory jest zintegrowana karta graficzna Vega, która bez problemu powinna poradzić sobie z wyzwaniami napotkanymi w typowej pracy pod kontrolą Chrome OS. Trzeba przyznać, iż sytuacja prezentuje się co najmniej interesująco, zwłaszcza jeśli faktycznie otrzymamy wysoką wydajność oraz długi czas pracy na baterii.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD prezentuje Ryzen 5000 C-Series, czyli 15-watowe procesory Zen 3 dla Chromebooków

 0