AMD Radeon RX 7900 XT (Navi 31) ma być pierwszą konsumencką kartą ze wsparciem dla PCIe 5.0

AMD Radeon RX 7900 XT (Navi 31) ma być pierwszą konsumencką kartą ze wsparciem dla PCIe 5.0

Wygląda na to, że nowa generacja Radeonów od AMD będzie pierwszą serią kart graficznych, która zaprezentuje wsparcie dla interfejsu PCI-Express 5.0.

Użytkownik Twittera o nazwie Kepler_L2 przeanalizował informacje na temat GPU RDNA 3, przeczesując różne łatki i sterowniki i odkrył w nich, że GPU AMD Navi 31 powinno obsługiwać nowy standard w nadchodzącej serii kart graficznych Radeon RX 7000. Navi 31 jest częścią nowej rodziny procesorów graficznych RDNA 3, która w łatkach jądra systemu Linux jest określana przez AMD jako GFX11. W ciągu ostatniego tygodnia Czerwoni wdrożyli sporo aktualizacji nowej architektury, a to tak naprawdę dopiero początek tego procesu. 

Kepler_L2 dogrzebał się w tych łatkach AMD do informacji na temat PCIe 5.0, czyli nowego interfejsu.

Kepler_L2 dogrzebał się w tych łatkach AMD do informacji na temat PCIe 5.0, czyli nowego interfejsu, który nie został jeszcze potwierdzony dla serii GeForce RTX 40. Można jednak ze sporym prawdopodobieństwem zakładać, że NVIDIA zapewni obsługę nowego standardu, tym bardziej że wspiera go już nawet procesor graficzny H100 dla centrum danych.

Niedawno AMD potwierdziło, że procesory Ryzen 7000Raphael”, bazujące na architekturze Zen 4, także będą obsługiwać PCIe 5.0. Do tej pory jednak firma potwierdziła jedynie wsparcie PCIe 5.0 dla swojej platformy AM5, a odkrycie Kepler_L2 potwierdza, że pod koniec roku spodziewać możemy się płyt głównych, procesorów i kart graficznych AMD, które zapewnią wsparcie dla tego standardu. 

PCI-Express 5.0 ma dwukrotnie większą przepustowość niż poprzednia generacja (PCIe 4.0), oferując do 32 gigatransferów na sekundę lub 128 GB/s. Będzie to miało przede wszystkim wpływ na przepustowość pamięci masowej nowej generacji, ale powinno również odblokować nowe możliwości dla GPU. W scenariuszach wymagających dużej ilości pamięci producenci GPU zawsze szukali bardziej wydajnych rozwiązań interfejsowych, takich jak SXM lub NVLink, a teraz nie będzie to już konieczne. 

Warto dodać, że do tej pory odkryto łatki PCIe G 5.0 dla GPU SOC21 (Navi 31), ale zakładać można, że wszystkie procesory graficzne Navi 3X otrzymają wsparcie dla nowego interfejsu. Pozostaje pytanie, czy AMD zamierza ograniczyć liczbę linii w jednostkach z niższej półki, co jak udowodniono w przypadku interfejsu Radeon RX 6500 XT i PCIe 4.0x4 może mieć znaczący wpływ na wydajność, szczególnie na starszych platformach obsługujących technologię PCIe 3.0.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 7900 XT (Navi 31) ma być pierwszą konsumencką kartą ze wsparciem dla PCIe 5.0

 0