AMD Raphael (Zen 4) - stacjonarne CPU nie otrzymają więcej rdzeni

AMD Raphael (Zen 4) - stacjonarne CPU nie otrzymają więcej rdzeni

ExecutableFix twierdzi, że nadchodząca nowa generacja procesorów AMD oparta na architekturze Zen 4 nie przyniesie wzrostu liczby rdzeni CPU i wciąż spodziewać mamy się ich maksymalnie 16.

Ta wiadomość może być zaskoczeniem, ponieważ poprzednie plotki sugerowały, że Raphael może w rzeczywistości zawierać trzy kafelki obliczeniowe, rzekomo zwiększając liczbę rdzeni do 24. ExecutableFix zdaje się przeczyć tym plotkom. Topowy model będzie prawdopodobnie ograniczony do 16 rdzeni, co oznacza dwa pełne kafelki obliczeniowe, tak jak ma to miejsce teraz w przypadku procesora AMD Ryzen 9 5950X. Co więcej, inny uznany informator, Patrick Schur, potwierdził tę informację, dodając, że TDP w przypadku Zen 4 poszybuje w górę do 170 W

Topowy model procesora AMD Raphael (Zen 4) będzie prawdopodobnie ograniczony do 16 rdzeni, co oznacza dwa pełne kafelki obliczeniowe.

Te doniesienia pokrywają się z informacjami, które Gamers Nexus podawał w marcu 2020 r. Na jednym ze slajdów wspomniano o dwóch CCD Zen 4 o nazwie kodowej Durango, z których każdy miał 8 rdzeni i 16 wątków. Teraz z perspektywy czasu wydaje się więc, że ten slajd był poprawny. Przy maksymalnej konfiguracji z 16 rdzeniami oznaczać może to, że Intel może zrównać się z flagowym CPU Intela z serii Alder Lake-S, gdzie również spodziewamy się z taką liczbą rdzeni. Z tą jednak różnicą, że Niebiescy zastosować mają hybrydową architekturę, zakładającą 8 rdzeni o wysokiej wydajności i 8 rdzeni o wysokiej efektywności energetycznej, podczas gdy Raphael oferować ma tylko rdzenie o wysokiej wydajności.

Seria AMD Raphael będzie oparta na 5 nm procesie produkcyjnym od TSMC. Te procesory AMD Ryzen z serii 6000 będą pierwszymi obsługującymi pamięć DDR5 i pierwszymi, które będą miały zupełnie nowy projekt IHS dla gniazda opartego na LGA1718 o nazwie kodowej AM5. Wcześniejsze plotki sugerowały, że Raphael może zadebiutować w drugim i trzecim kwartale przyszłego roku, co wskazuje, że będzie konkurował z następcą Alder Lake-S znanym jako Raptor Lake.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Raphael (Zen 4) - stacjonarne CPU nie otrzymają więcej rdzeni

 0