AMD rozpoczęło dostawy Instinct MI200 (Aldebaran). To pierwsze GPU typu MCM

AMD rozpoczęło dostawy Instinct MI200 (Aldebaran). To pierwsze GPU typu MCM

Nowa generacja procesjonalnych kart graficznych AMD Instinct (Aldebaran), oparta na architekturze CDNA 2, została wprowadzona do sprzedaży. Tym samym Czerwoni dostarczyli na rynek pierwszą kartę o budowie MCM.

AMD Instinct MI200 (Aldebaran) jest następcą Instinct MI100 (Arcturus). Ten oparto o nową architekturę CDNA 2, która ma napędzać akceleratory AMD Instinct HPC nowej generacji. Wiemy, że jednym z tych akceleratorów jest właśnie MI200, wyposażony w procesor graficzny Aldebaran. To bardzo wydajny układ i pierwsze GPU z konstrukcją wieloprocesorową MCM. Instinct MI200 konkuruje z 7-nanometrowym Intel Ponte Vecchio i odświeżonymi modelami Ampere firmy NVIDIA. Intel i NVIDIA również szykują GPU typu MCM w swoich akceleratorach HPC nowej generacji, ale wygląda na to, że Ponte Vecchio będzie dostępny w 2022 roku i podobnie może być w przypadku akceleratora nowej generacji NVIDII, co potwierdził harmonogram wydawniczy tych firm. 

AMD rozpoczęło dostawy Instinct MI200 (Aldebaran). To pierwsze GPU typu MCM

Wewnątrz AMD Instinct MI200 znajduje się GPU Aldebaran składające się w dwóch kości, drugorzędnej i podstawowej. Każda składa się z 8 silników cieniowania, co daje łącznie 16 SE. Każdy Shader Engine zawiera 16 jednostek CU z pełną szybkością FP64, FP32 i silnikiem Matrix drugiej generacji do operacji FP16 i BF16. Każda kość jako taka składa się ze 128 jednostek obliczeniowych (CU) lub 8192 procesorów strumieniowych. Daje to w sumie 256 jednostek obliczeniowych lub 16 384 procesorów strumieniowych dla całego GPU. Procesor graficzny Aldebaran jest również zasilany przez nowy interkonekt XGMI. Każdy chiplet posiada silnik VCN 2.6 i główny kontroler IO.

AMD rozpoczęło dostawy Instinct MI200 (Aldebaran). To pierwsze GPU typu MCM

Jeśli chodzi o DRAM, AMD postawiło na 8 kanałów składających się z 1024-bitowych interfejsów dla 8192-bitowej magistrali. Każdy interfejs może obsługiwać 2 GB moduły HBM2e. Powinno to dać do 16 GB pojemności pamięci HBM2e na stos, a ponieważ w sumie jest ich osiem, łączna pojemność wynosiłaby aż 128 GB. To o 48 GB więcej niż w A100, w którym mieści się 80 GB pamięci HBM2e. 

Wszystko idzie zgodnie z planem. AMD potwierdza premiery Zen 4 i RDNA 3 w 2022 roku

Teraz kiedy AMD jako pierwsze dostarczyło profesjonalne karty graficzne z konstrukcją Multi-Chip-Module, oczekuje się, że rozszerzy ten design na karty konsumenckie z RDNA 3 w 2022 roku.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD rozpoczęło dostawy Instinct MI200 (Aldebaran). To pierwsze GPU typu MCM

 0