Procesory AMD Ryzen 7000 z ogromnym wzrostem wydajności. Alder Lake to przy nich pikuś!

Procesory AMD Ryzen 7000 z ogromnym wzrostem wydajności. Alder Lake to przy nich pikuś!

Wiele wskazuje na to, że nadchodząca architektura AMD o nazwie Zen 4, która zostanie użyta w procesorach z serii Ryzen 7000 może przynieść jeden z największych skoków wydajności, które widzieliśmy w świecie procesorów. Pogłoski sugerują, że oprócz wzrostu częstotliwości pracy, możemy spodziewać się również znacznie większego IPC względem układów, bazujących na Zen 3. Różnice mają sięgać nawet 24%.

Nie tak dawno otrzymaliśmy pierwsze testy 8-rdzeniowej jednostki o nazwie kodowej Raphael, która korzysta właśnie z dobrodziejstw architektury Zen 4. Układ był w stanie rozpędzić się do 5,2 GHz, co już stanowi niezły wzrost w porównaniu do obecnej serii. Tym razem, kanał Moore's Law Is Dead wskazuje na jeszcze bardziej imponujący wzrost IPC, czyli instrukcji na cykl zegara. Wartość ta ma być od 15% do nawet 24% wyższa względem modeli, wykonanych na podstawie Zen 3. Zwiększenie wspomnianego współczynnika oraz zegarów CPU miałoby skutkować ogólnym przyrostem wydajności jednordzeniowej sięgającym między 28, a 37%. Z całą pewnością przełoży się to także na wydajność wielowątkową, jednak w tym przypadku nie otrzymaliśmy konkretnych liczb.

Wzrost IPC w Zen 4 może sięgać nawet 24%. Ogólny przyrost wydajności względem Zen 3 ma wynieść do 37%.

Materiał dostarcza nam jeszcze wielu ciekawych informacji na temat kolejnej generacji procesorów Ryzen, wśród których możemy wyróżnić chociażby często zaznaczane wsparcie dla interfejsu PCIe 5.0, czy współpracę z pamięciami DDR5. Dowiedzieliśmy się także całkiem sporo w kwestii możliwych dat prezentacji poszczególnych serii. Modele z nazwą kodową Raphael miałyby zadebiutować już w trzecim, bądź czwartym kwartale bieżącego roku. Dodatkowo, 96-rdzeniowe Threadrippery z linii Genoa to również czwarty kwartał 2022.

Jedna z ciekawszych premier może nastąpić na początku przyszłego roku. Wtedy otrzymalibyśmy rodzinę AMD Phoenix, czyli procesory APU, które wprowadzą zintegrowaną grafikę RDNA 2. Trzeba przyznać, że jeśli AMD uda się zagwarantować wspomniany wzrost wydajności, to możemy doczekać się prowadzenia czerwonych na rynku procesorów w wielu zastosowaniach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD Ryzen 7000 z ogromnym wzrostem wydajności. Alder Lake to przy nich pikuś!

 0