AMD Ryzen 7 5800X3D może okazać się bardzo limitowanym procesorem

AMD Ryzen 7 5800X3D może okazać się bardzo limitowanym procesorem

Wygląda na to, że AMD Ryzen 7 5800X3D będzie jedynym konsumenckim procesorem (czytaj: dla graczy), który będzie zawierał dodatkową ułożoną w stos pamięć 3D V-Cache, znajdującą się nad matrycami obliczeniowymi. Okazuje się, że przez to procesor może okazać się bardzo limitowany.

Według źródeł Digitimes technologia 3D SoIC firmy TSMC nie jest jeszcze gotowa na masową produkcję, a jej ograniczone możliwości produkcyjne wykorzystywane są na potrzeby profesjonalnych chipów. TSMC buduje nową, zaawansowaną fabrykę pakowania 3D chipów w Chunan na Tajwanie, która ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku, chociaż może nie być gotowa na czas do masowej produkcji Ryzena 7 5800X3D, który zadebiutować ma wkrótce, jeszcze przed wydaniem Zen 4 jesienią tego roku. 

Według źródeł Digitimes technologia 3D SoIC firmy TSMC nie jest jeszcze gotowa na masową produkcję, co może stanowić problem dla dostępności Ryzena 7 5800X3D.

AMD przekonuje, że obecność układanej w stos pojemniejszej pamięci podręcznej L3 spowoduje znaczny wzrost wydajności w grach w porównaniu ze standardowym Ryzenem 9 5900X, który wynosić ma nawet 15% (w szczególnych przypadkach sięgać może nawet 36%). Dzięki temu producent może odzyskać koronę gamingowego CPU, którą utracił po wypuszczeniu przez Intela układów Alder Lake. Chodzi o to, że aplikacje wrażliwe na opóźnienia, takie jak gry, skorzystają na tym, że nie będą musiały uzyskiwać dostępu do pamięci DRAM tak często, jak i w przypadku zastosowania standardowej pamięci podręcznej. Jesteśmy ciekawi, czy wystarczy to, aby wyprzedzić Core i9-12900K i z oceną lepiej wstrzymać się do premiery Ryzena 7 5800X3D.

Ryzen 7 5800X3D ma trafić do sprzedaży wiosną 2022 roku, więc trzeba uzbroić się w jeszcze nieco cierpliwości. Jeśli ograniczone zdolności produkcyjne TSMC utrzymają się do połowy 2022 r. lub dłużej, możliwe jest, że 5800X3D pozostanie procesorem niszowym. Oczekuje się, że zostanie zastąpiony przez procesory Zen 4 w drugiej połowie 2022 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7 5800X3D może okazać się bardzo limitowanym procesorem

 0