AMD Ryzen 7 5800X3D został oskalpowany. Co skrywa wnętrze procesora?

AMD Ryzen 7 5800X3D został oskalpowany. Co skrywa wnętrze procesora?

Jednemu z użytkowników Twittera udało się oskalpować procesor AMD Ryzen 7 5800X3D. Efekty jego pracy zostały udostępnione na popularnej platformie. Cały proces nie należał do najłatwiejszych, głównie z uwagi na specyficzną budowę układu, gdzie odnajdziemy cienką warstwę pamięci cache L3 oraz wiele drobnych elementów elektronicznych.

Skalpowanie procesorów jest procesem znanym od lat w świecie komputerowego hardware. Początkowo zabieg miał głównie na celu obniżenie temperatur jednostek Intela, które jako materiał termoprzewodzący między rdzeniem, a zintegrowanym rozpraszaczem ciepła (IHS) posiadały dość słabej jakości pastę. Od jakiegoś czasu w sieci pojawiają się także zdjęcia prezentujące oskalpowane układy AMD. W przypadku procesorów czerwonych z serii Ryzen wspomniany zabieg utrudnia fakt, iż najważniejsze komponenty są przylutowane do rozpraszacza. Niemniej jednak otrzymaliśmy kolejny dowód na to, że taka procedura jest możliwa do wykonania, nawet w przypadku AMD Ryzen 7 5800X3D, wykorzystującego pamięć 3D V-Cache.

Mimo nietypowej budowy procesora, jednemu z posiadaczy AMD Ryzen 7 5800X3D udało się oskalpować układ.

Jeden z użytkowników Twittera o pseudonimie Madness! podzielił się z nami zdjęciem, prezentującym efekty jego pracy. Tuż obok "gołego" procesora zobaczymy także IHS oraz 2 ostrza, wyglądające jak te, których używa się w nożach do tapet. Trzeba zaznaczyć, że model AMD Ryzen 7 5800X3D jest zbudowany w nieco inny sposób, niż pozostałe jednostki z serii 5000. Ten układ ma dodatkową warstwę pamięci podręcznej trzeciego poziomu, umieszczoną na wierzchu chipletu rdzenia procesora, co zwiększa ryzyko uszkodzenia tej części w trakcie zdejmowania rozpraszacza ciepła. Sam proces opiera się na podgrzewaniu jednostki i operowaniu ostrzem w taki sposób, aby przeciąć silikonowe spoiwo i jednocześnie nie uszkodzić maleńkich kondensatorów.

Autor wpisu pochwalił się również, iż po oskalpowaniu jego sztuka nie nagrzewa się już do temperatury 90°C. Wygląda zatem na to, że procesor działa, chociaż nie otrzymaliśmy na to żadnych dowodów. Mimo zauważalnych uszkodzeń na krawędziach płytki, najważniejsze komponenty wydają się być nienaruszone więc istnieje spora szansa, że układ faktycznie wciąż jest sprawny. Nie da się ukryć, że taka "zabawa" wymaga stalowych nerwów i chirurgicznej precyzji, przez co skalpowanie jest bardzo ryzykowne.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7 5800X3D został oskalpowany. Co skrywa wnętrze procesora?

 0