AMD Ryzen jest o 10% mniejszy od Intel Skylake

AMD Ryzen jest o 10% mniejszy od Intel Skylake

Na International Solid State Circuits Conference przedstawiciele AMD zaprezentowali ciekawe dane na temat procesorów Ryzen. Okazuje się, że układ czerwonych jest o około 10% mniejszy od konkurencyjnego Intel Skylake.

Na niedawnej konferencji ISSCC (International Solid State Circuits Conference) AMD zaprezentowało kilka interesujących informacji na temat nadchodzących procesorów z rodziny Ryzen. Czerwoni porównali czterordzeniowy i osmiowątkowy układ z architekturą Zen do konkurencyjnego modelu z serii Intel Skylake, prawdopodobnie Core i7-6700K. Porównanie nie wyszło na korzyść rywala. Okazuje się bowiem, że Ryzen jest o około 10% mniejszy (powierzchniowo). 

Pomimo zastosowania tej samej litografii 14 nm AMD Ryzen zajmuje powierzchnię 44 mm2. Dla porównania Intel Skylake ma 49 mm2, czyli właśnie 10% więcej. Nie w każdym parametrze Zen wypada lepiej, ale np. pamięć cache trzeciego poziomu to w Ryzenie 16 mm2, a w Skylake 19 mm2. Chociaż warto w tym miejscu nadmienić, że wszystkie procesory Intela mają zintegrowane układy graficzne, czego będzie brakować w modelach AMD Ryzen. To jeden z powodów, dla którego CPU czerwonych mogą być mniejsze.

Na co mniejsze wymiary przekładają się w praktyce? W teorii mniejszy układ, to niższe koszty produkcji. Jednak w przypadku procesorów AMD i Intela trudno mówić, aby miało to bezpośredni wpływ na cenę końcową. Pod uwagę należy brać także wiele innych czynników, które decydują o całkowitych kosztach. Nie zmienia to faktu, że rozmiary obu układów są różne. Wszyscy jednak wiemy, że najważniejsze będą wyniki wydajności, a na te przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka tygodni do oficjalnej premiery nowych procesorów AMD Ryzen.

AMD Ryzen vs Intel Skylake

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen jest o 10% mniejszy od Intel Skylake

 0