Masz Radeona? Zainstaluj najnowsze sterowniki! Auto OC oraz SAM już dostępne

Masz Radeona? Zainstaluj najnowsze sterowniki! Auto OC oraz SAM już dostępne

Jeśli macie Radeona, powinniście zainstalować najnowsze sterowniki Adrenalin 2020 21.9.1. Dzięki nim będziecie mogli za pomocą jednego kliknięcia podkręcić podzespoły.

Oprócz wprowadzenia długo wyczekiwanej funkcji SAM (smart access memory) dla procesorów graficznych Radeon RX 5000, Adrenalin 2020 21.9.1 wprowadza coś jeszcze. Tą funkcją jest Auto OC. Ta niestety dziś działa tylko podczas korzystania z Radeon RX 6000. Producent nie wydał żadnego oświadczenia w sprawie starszych konstrukcji (chociażby Radeon RX 5000) i nie wiemy czy wsparcie takowe otrzymają w przyszłości. Wracając jednak do tematu, przyjrzyjmy się temu, co akurat mamy do dyspozycji. Tak jak wspomnieliśmy, funkcja Auto OC pozwala na automatyczne zwiększenie wydajności systemu, zarówno karty graficznej, jak i procesora Ryzen 5000, choć tutaj możemy wybrać czy chcemy przetaktować obie rzeczy czy tylko jedną wybraną. Wystarczy wejść w zakładkę Performance i wybrać Tuning.

Nowe sterowniki AMD wprowadzają SAM dla RX 5000 oraz funkcję Auto OC dla RX 6000. Zainstaluj już dziś!

Warto wspomnieć, że za pomocą systemu możemy wybrać rodzaj OC. W przypadku karty graficznej udostępniono zarówno OC, jak i undervolt dla rdzenia oraz VRAM. Nie wiemy tylko jak agresywnie lub nawet czy stabilnie podchodzi do tego automat i zapewne entuzjaści będą mogli ręcznie wyciągnąć z podzespołów nieco więcej wydajności przy niższym poborze prądu. Opcja jest jednak skierowana do mniej zaawansowanych użytkowników, którzy wcale nie chcą się bawić w podkręcanie, a chcieliby otrzymać dodatkową wydajność. AMD wprowadziło także technologię SAM dla Radeonów RX z serii 5000. Smart Access Memory to autorska wersja Resizable Bar i w końcu doczekaliśmy się wsparcia dla starszych procesorów graficznych. Trzeba jednak wspomnieć, że technologia ta wymaga zarówno kompatybilnej płyty głównej, jak i wersji BIOS tegoż sprzętu oraz wspieranego przez AMD procesora. SAM w niektórych przypadkach faktycznie zwiększa wydajność i pozwala generować większą liczbę FPS, choć oczywiście nie we wszystkich produkcjach tak się dzieje. Użytkownicy donoszą, że w niektórych wydajność może nawet spaść. Tak czy inaczej, warto przetestować to na własnej konfiguracji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Masz Radeona? Zainstaluj najnowsze sterowniki! Auto OC oraz SAM już dostępne

 0