AOC AG274QXM to nowy 27-calowy monitor IPS QHD z Mini-LED i DisplayHDR 1000

AOC AG274QXM to nowy 27-calowy monitor IPS QHD z Mini-LED i DisplayHDR 1000

Firma AOC wprowadziła niedawno na swojej chińskiej stronie internetowej nowy 27-calowy monitor nazwie AG274QXM. Urządzenie posiada panel IPS o rozdzielczości WQHD (2560 × 1440 pikseli), częstotliwości odświeżania do 170 Hz, certyfikat VESA DisplayHDR 1000 oraz 576-strefowe podświetlenie Mini-LED. Mówimy tu więc o modelu z górnej półki, skierowanym do wymagających użytkowników, którzy oczekują nie tylko dużych gamingowych możliwości, ale i obsługi HDR na wysokim poziomie. Niedawno miałem okazję przetestować pierwszy monitor dla graczy wykorzystujący technikę Mini-LED, czyli ASUS ROG Swift PG32UQX i byłem pod dużym wrażeniem możliwości tego typu podświetlenia, a chociaż produkt AOC korzystać będzie z połowy stref wygaszania lokalnego sprzętu ASUSa, to jednak przy mniejszym ekranie i tak powinno przełożyć się to na naprawdę imponujące rezultaty. 

AG274QXM posiada panel IPS o rozdzielczości QHD, częstotliwości odświeżania do 170 Hz, certyfikat VESA DisplayHDR 1000 oraz 576-strefowe podświetlenie Mini-LED.

AOC AG274QXM to nowy 27-calowy monitor IPS QHD z Mini-LED i DisplayHDR 1000

Współczynnik kontrastu statycznego jest tu typowy dla matryc IPS i wynosi 1000:1, czas reakcji to 1 ms (GtG), a możemy też liczyć na 10-bitową głębię kolorów i maksymalną jasność na poziomie aż 1000 cd/m² (wymóg standardu DisplayHDR 1000). Ponadto nowość  tajwańskiego producenta obiecuje 100-procentowe pokrycie przestrzeni sRGB, 99-procentowe Adobe RGB, 98-procentowe DCI-P3, a także świetną kalibrację fabryczną, ze średnim błędem Delta E poniżej 2. Jak przystało na monitor dla graczy, nie mogło tu również zabraknąć techniki  zapobiegającej rozrywaniu obrazu i w tym przypadku jest to FreeSync (prawdopodobnie w wersji Premium Pro). Na stronie widzimy jednak dość istotny brak, ponieważ monitor wyposażono w dwa złącza HDMI 2.0, a aż się prosi w tym przypadku o implementację HDMI 2.1, dzięki czemu AG274QXM byłby ciekawszą propozycją również z perspektywy właścicieli PS5 i Xbox Series X. Znajdziemy tu także DisplayPort 1.4 (zapewne z DSC), koncentrator USB 3.2, wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe. Cieszy za to obecność USB-C z alternatywnym trybem DisplayPort i 65-watowym zasilaniem oraz funkcjonalność przełącznika KVM

ASUS ROG Swift PG32UQX - test pierwszego monitora Mini-LED dla graczy. Potwór za astronomiczną cenę

W razie potrzeby dwa zintegrowane 5-watowe głośniki, które również obsługują DTS, mogą okazać się bardzo przydatne. Podstawa pozwala w tym przypadku na pochylenie, obrót, regulację wysokości i obrót o 90 stopni, a w razie potrzeby istnieje także możliwość wykorzystania uchwytu VESA (100 x 100 mm). Warto też wspomnieć o funkcji redukcji światła niebieskiego, ale to już praktycznie standard. Oczywiście nie mogło też zabraknąć podświetlenia RGB i dzięki Light FX możliwe są dynamiczne efekty świetlne. AOC AG274QXM waży 5,85 kg bez podstawy i ma typowe zapotrzebowanie mocy (65 watów). Nadal nie wiadomo, czy, kiedy i za jaką cenę 27-calowy model zostanie wypuszczony w Europie, ale liczymy na to, że monitor trafi do dystrybucji w naszym kraju, bo zapowiada się bardzo dobrze.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AOC AG274QXM to nowy 27-calowy monitor IPS QHD z Mini-LED i DisplayHDR 1000

 0