Apple chwali się jak walczy z oszustami w App Store

Apple chwali się jak walczy z oszustami w App Store

Apple walczy z nieuczciwymi deweloperami, którzy udostępniają w App Store aplikacje mogące np. wyciągać od nas wrażliwe informacje lub pieniądze. Jak wynika z danych, producent iPhone'ów jest przy tym całkiem skuteczny.

App Store i Play Store nie pozostają wolne od aplikacji zagrażających bezpieczeństwu użytkowników. Zarówno Apple, jak i Google walczą z całym procederem i według raportu bezpieczeństwa App Store za rok 2021 firma z Cupertino radzi sobie z procederem nie najgorzej. Apple podaje, że w zeszłym roku zablokowało programy, które chciały wyciągnąć od ludzi prawie 1,5 miliarda dolarów amerykańskich. Ponadto z platformy wyrzucono 1,6 mln aplikacji stanowiących zagrożenie. Firma odmówiła też dodania do swojego sklepu ponad 34 tys. apek z ukrytymi funkcjami i ponad 157 tysięcy oprogramowania spamowego lub będącego podróbką innych narzędzi. 343 000 programów odrzucono z powodu naruszeń prywatności.

Apple zablokowało w App Store 1,6 mln aplikacji stanowiących zagrożenie.

Apple chwali się jak walczy z oszustami w App Store

Natomiast 155 tysięcy aplikacji próbowało zmienić zasadę działania po dodaniu ich do App Store. Zdezaktywowano 170 milionów fałszywych kont oraz udaremniono 118 milionów prób utworzenia tego rodzaju profili. W ubiegłym roku ponad 107 000 programistów uzyskało aprobatę i umieściło aplikacje w App Store. Wykryto 835000 problematycznych programów i odrzucono 805 000 aktualizacji z różnych powodów m.in. błędów. Jeżeli chodzi o oszustwa związane z wystawianiem ocen, Apple zablokowało ponad 94 miliony recenzji oraz przeszło 170 milionów ocen. Korporacja odrzuciła również 3,3 miliona skradzionych kart kredytowanych, które miały posłużyć do zakupów w sklepie.

Apple zapowiada dalszą walkę z nieuczciwymi deweloperami oraz użytkownikami. Groźne aplikacje to nie jedyne, z czym mierzy się amerykański producent, a kolejne na liście są nieaktualizowane aplikacje. Z danych wynika, że 50 tysięcy programów nie dostało łatki od przeszło dwóch lat. Firma wysyła ostrzeżenia programistom dając im 30 dni na dostarczenie nowej aktualizacji, w innym przypadku oprogramowanie zostanie wyrzucone z platformy. Każdy medal ma dwie strony i część apek nie potrzebuje świeżych poprawek, gdyż są kompletne.

Zobacz także:

  •  
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple chwali się jak walczy z oszustami w App Store

 0