Apple i Google zmuszone do zgody na zewnętrzne płatności w aplikacjach. O to walczy Epic Games

Apple i Google zmuszone do zgody na zewnętrzne płatności w aplikacjach. O to walczy Epic Games

Obecnie Apple i Google zmuszają programistów do korzystania z własnych systemów płatności App Store i Play Store. Jest to przedmiot wielu sporów i batalii sądowych, co najlepiej obrazuje sytuacja z Epic Games, które zbuntowało się przeciw 30% prowizji i wprowadziło własne płatności do Fortnite, co spowodowało usunięcie gry ze sklepów obu gigantów.

Sytuacji przygląda się również wiele organizacji antymonopolowych i mamy wreszcie pierwsze konkretne efekty. Korea Południowa jako pierwszy kraj uchwaliła ustawę, która ma rozwiązać ten problem. W Korei Południowej uchwalono nowy projekt ustawy, który ma uniemożliwić właścicielom platform, takim jak Apple i Google, blokowanie własnych systemów płatności wprowadzonych przez programistów. Oznacza to, że deweloperzy mają mieć możliwość wdrażania własnych systemów płatności, co z kolei może oznaczać sprawiedliwszy podział przychodów ze sprzedaży dokonywanej w aplikacjach.

Pierwszy kraj zdecydował się na wprowadzenie ustawy, która zabrania zmuszania deweloperów do korzystania wyłącznie z płatności App Store i Play Store. Dokładnie o to walczy Epic, nie zgadzając się na 30% prowizję Google i Apple oraz zakaz własnych systemów płatności pod groźbą usunięcia aplikacji ze sklepów.

Obecnie zarówno Apple, jak i Google zmniejszają o 30 procent transakcje przy użyciu własnych systemów płatności App Store i Play Store. Giganci są mocno niezadowoleni z nowej południowokoreańskiej ustawy o biznesie telekomunikacyjnym. Google twierdzi, że jej podział przychodów "pomaga utrzymać Androida wolnym" i pozwala firmie zapewnić programistom "narzędzia i globalną platformę, aby uzyskać dostęp do miliardów konsumentów". Tymczasem Apple twierdzi, że ten ruch "narazi użytkowników, którzy kupują towary cyfrowe z innych źródeł, na ryzyko oszustwa" i podważy ochronę prywatności Apple.

Jak zauważa The Wall Street Journal, nowa ustawa Korei Południowej może być powielana przez organy regulacyjne w innych krajach. Obecnie prowadzone są dochodzenia w sprawie nieuczciwych praktyk sklepów z aplikacjami mobilnymi Apple i Google w kilku regionach, w tym w UE, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple i Google zmuszone do zgody na zewnętrzne płatności w aplikacjach. O to walczy Epic Games

 0