Apple rozpoczyna sprzedaż części do iPhone'ów i komputerów Mac oraz udostępni instrukcje napraw

Apple rozpoczyna sprzedaż części do iPhone'ów i komputerów Mac oraz udostępni instrukcje napraw

Apple - jednen z największych przeciwników prawa do naprawy zmienia swoje nastawienie, umożliwiając domową naprawę iPhone'ów i komputerów Mac. Producent postanowił rozpocząć sprzedaż części i narzędzi oraz udostępni instrukcje napraw, tak aby nie było konieczności zabierania sprzętu do niezależnego serwisu.

Apple postanowiło przestać walczyć z zewnętrznymi serwisami oraz domowymi naprawami i zamierza rozpocząć sprzedaż części i narzędzi oraz oferować instrukcje naprawy produktów Apple w domu. Apple planuje zacząć od iPhone'ów 12 i 13, a następnie Maców z chipami M1. Na początku będzie można wymienić wyświetlacz, baterię i aparat iPhone'a za pomocą części od Apple, a w przyszłości pojawią się kolejne komponenty. Jest to ogromna zmiana w podejściu firmy, która dotąd aktywnie zwalczała wszelkie próby niezależnych napraw, wliczając w to blokowanie funkcjonalności po nieautoryzowanej naprawie oraz pozwy przeciw zewnętrznym serwisantom.

Piekło zamarzło... Apple będzie sprzedawać części do iPhone'ów i komputerów Mac, a także udostępni instrukcje umożliwiające naprawy w domu.

Program Apple "Self Service Repair"  zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozszerzy się na inne kraje. Firma twierdzi, że program jest przeznaczony tylko dla "indywidualnych techników posiadających wiedzę i doświadczenie w naprawie urządzeń elektronicznych" i że większość klientów nadal powinna udać się do profesjonalisty.  Co ważne, samodzielne wykonanie wymienionych napraw nie spowoduje unieważnienia gwarancji urządzenia, chociaż zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia urządzenia.

Apple doszło do wniosku, że za dużo traci, gdy klienci kupują podrabiane części, więc postanowiło wprowadzić oryginalne podzespoły do sklepów. Dzięki temu, większość klientów zdecyduje się na zakup oryginału, choć wszystko zależy od cen, które ustali producent. Osoby walczące o prawo do naprawy świętują zmianę polityki Apple, chociaż wciąż wskazują na konieczność kupowania oryginałów. Apple twierdzi, że planuje wprowadzić ponad 200 pojedynczych części i narzędzi. Firma będzie również oferować instrukcje napraw, które klienci mogą przejrzeć przed zakupem części. Ceny zostały ogłoszone, ale Apple twierdzi, że klienci mogą otrzymać zniżkę za zwrot zużytej części po zakończeniu naprawy.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple rozpoczyna sprzedaż części do iPhone'ów i komputerów Mac oraz udostępni instrukcje napraw

 0