GeForce RTX 4090 i Radeon RX 7900 XT - wysyp plotek na temat przyszłych flagowców NVIDII i AMD

GeForce RTX 4090 i Radeon RX 7900 XT - wysyp plotek na temat przyszłych flagowców NVIDII i AMD

Jeśli regularnie czytacie nasze newsy, to zapewne dobrze wiecie, że AMD i NVIDIA szykują nową generację GPU na przyszły rok. Jednak nowe informacje od poważanego informatora z Twittera, znanego jako Greymon55, zdradzają kolejne interesujące szczegóły na ten temat.

Tym razem Greymon55  podzielił się szczegółami specyfikacji dla procesora Ada Lovelace „AD102NVIDII oraz nowej generacji GPU od AMD, czyli „Navi 31”. Oba tweety wydają się podsumowywać i potwierdzać wcześniejsze przecieki i plotki. Zaczniemy od Radeona, ponieważ został opublikowany jako pierwszy. W najnowszym przecieku Greymon55 potwierdza wcześniejsze pogłoski, że następna flagowa karta Radeon będzie prawdziwą bestią z 15 360 shaderami ALU na 60 procesorach grup roboczych. Co ciekawe jednak, podobnie jak obecne Radeony z wyższej półki, będzie używał stosunkowo skromnego 256-bitowego interfejsu pamięci. To połączy pakiet GPU z 32 GB pamięci GDDR6 z szybkością transferu 18 Gb/s na pin.

Nowe informacje od Greymon55 zdradzają kolejne interesujące szczegóły na  temat kolejnych generacji gamingowych GPU od NVIDII i AMD. 

GeForce RTX 4090 i Radeon RX 7900 - wysyp plotek na temat przyszłych flagowców NVIDII i AMD

Mowa tu o „pakiecie GPU”, ponieważ jak głoszą plotki, Navi 31 będzie projektem wieloukładowym (MCM), takim jak właśnie ujawniony akcelerator obliczeniowy AMD Instinct MI200. Greymon55 wskazuje, że podobnie jak procesory AMD Zen 2 i Zen 3, wiele chipów Navi 31 będzie wytwarzanych w oddzielnych procesach; w tym przypadku 6 nm od TSMC dla układu I/O i pamięci podręcznej, podczas gdy udoskonalony 5 nm proces TSMC jest stosowany w podwójnych, energożernych chipach obliczeniowych. Ta trzecia kość rzekomo zawiera aż 512 MB pamięci podręcznej Infinity. To czterokrotnie więcej niż obecny flagowiec AMD, Radeon RX 6900XT. Jeśli prognozy się sprawdzą, a AMD będzie w stanie uzyskać tu prędkości sięgające „2,4~2,5 GHz”, jak twierdzi Greymon55, to domniemany „Radeon RX 7900 XT” oparty na Navi 31 może oferować aż 75 teraflopów mocy obliczeniowej zmiennoprzecinkowej o pojedynczej precyzji (FP32) w ciągu sekundy. 

W przeciwieństwie do AMD, AD102 od NVIDII, oparty na architekturze Ada Lovelace, będzie podobno pojedynczym monolitycznym GPU, wykonanym w 5 nm procesie przez TSMC. Wspomniany układ ma zawierać 144 moduły shaderów (w przybliżeniu analogiczne do AMD WGP), każdy ze 128 jednostkami cieniującymi, co daje łącznie 18 432 rdzeni CUDA.

GeForce RTX 4090 i Radeon RX 7900 - wysyp plotek na temat przyszłych flagowców NVIDII i AMD

NVIDIA rzekomo planuje szerszy 384-bitowy interfejs pamięci łączący 24 GB szybszej pamięci GDDR6X z prędkością 21 Gb/s na pin. Jeśli to prawda, oznaczałoby to, że AD102 miałby prawie 1 TB/s przepustowości pamięci — prawie dwukrotnie więcej niż Navi 31. Posiadanie pojedynczego bloku pamięci podłączonego przez superszybką magistralę sprawia, że ​​układ NVIDII jest równie użyteczny dla grafiki lub obliczeń wymagających dużej przepustowości. Projekt AMD RDNA 3 jest z kolei przeznaczony głównie do grafiki i to jest celem dużej pamięci podręcznej Infinity Cache, która służy do znacznego zmniejszenia wymagań przepustowości dla obciążeń graficznych. Greymon55 teoretyzuje, że częstotliwość taktowania wynosić będzie „2,3~2,5 GHz” dla AD102, co oznaczałoby moc obliczeniową układu gdzieś w zakresie od 85 do 92 TFLOPów dla obliczeń o pojedynczej precyzji. 

GeForce RTX 4090 i Radeon RX 7900 - wysyp plotek na temat przyszłych flagowców NVIDII i AMD

Oczywiście, nawet przy najnowocześniejszych procesach produkcyjnych, olbrzymia wydajność GPU wiąże się z ogromnymi kosztami energii. Sam informator komentuje, że chociaż nie ma rzeczywistych danych na temat zużycia energii przez Navi 31, teoretyzuje, że całkowita moc płyty musi wynosić co najmniej 350 watów, a prawdopodobnie więcej, dobijając aż do 550 W. Stwierdza również, że AD102 „musi mieć” co najmniej 450 W, a być może nawet 650W. Tego rodzaju wartości spowodują, że te karty będą problematycznie w chłodzeniu, a do ich uruchomienia potrzebne będą nowe złącza zasilania PCI Express 5.0. To złącze jest podobne (jeśli nie identyczne) do tego, którego obecnie używa NVIDIA w swoich procesorach graficznych Ampere z serii RTX 3000 i jest przystosowane do dostarczania do 600 watów przez pojedynczy kabel.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 4090 i Radeon RX 7900 XT - wysyp plotek na temat przyszłych flagowców NVIDII i AMD

 0