Apple szykuje iPady i MacBooki z nowymi panelami OLED. 120 Hz i wyższa jasność

Apple szykuje iPady i MacBooki z nowymi panelami OLED. 120 Hz i wyższa jasność

Jak na razie Apple oferuje panele OLED jedynie w swoich smartfonach z rodziny iPhone, ale od dłuższego czasu mówi się, że zamierza sięgnąć po tę technologię także w tabletach iPad, jak również w komputerach MacBook Pro. Co ciekawe, według najnowszych plotek, nie będą to zwykłe OLED-y.

Jak donosi The Elec, Apple wprowadzi modele iPada Pro i MacBooka Pro z podwójnymi wyświetlaczami OLED, które mają dwie warstwy diod elektroluminescencyjnych, a tym samym osiągają dwukrotnie większą jasność. Wydaje się to zgodne z wcześniejszymi doniesieniami z września. Warto jednak podkreślić, że zastąpienie technologii mini-LED w MacBookach wyświetlaczami OLED prawdopodobnie zajmie firmie jeszcze sporo czasu. 

Jak donosi The Elec, Apple wprowadzi modele iPada Pro i MacBooka Pro z innowacyjnymi wyświetlaczami OLED.

Jak donosi The Elec, Apple wprowadzi modele iPada Pro i MacBooka Pro z innowacyjnymi wyświetlaczami OLED.

Obecnym problemem jest to, że technologia jest droga, a proces produkcyjny nie jest w pełni rozwinięty, więc źródła zaznajomione z tą sprawą mówią, że pierwsze egzemplarze pojawią się dopiero w 2023 lub 2024 roku. Wiemy jednak, że cena paneli pozwoliłaby Apple na używanie tych paneli tylko w 11-calowych i 12,9-calowych modelach iPada Pro oraz laptopach MacBook Pro.

The Elec informuje, że Apple prowadzi rozmowy z Samsungiem w sprawie opracowania ekranów OLED dla przyszłych MacBooków. Koreański gigant wprowadził już panele OLED do laptopów z obsługą częstotliwości odświeżania do 90 Hz, więc firma rzeczywiście ma stosowne możliwości. Jedynym problemem jest to, że ekrany mini-LED MacBooka Pro 2021 obsługują adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120 Hz, więc być może gigant z Cupertino nie chce dokonywać downgrade'u w tym zakresie. Co więcej, Samsung na chwilę obecną produkuje jedynie jednowarstwowe panele OLED. Stąd więc relatywnie odległa premiera tych urządzeń. Oczywiście te wyświetlacze będą również korzystać z technologii LTPO dla TFT.

Patrząc w przyszłość, możemy również spodziewać się wyświetlaczy micro-LED na przyszłych urządzeniach Apple, ponieważ firma podobno inwestuje w prace badawczo-rozwojowe tej technologii, która w przyszłości może zastąpić OLED-y. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple szykuje iPady i MacBooki z nowymi panelami OLED. 120 Hz i wyższa jasność

 0