Arc A380 - pierwsza stacjonarna karta graficzna Intela to bubel. GPU miażdżone w recenzjach

Arc A380 - pierwsza stacjonarna karta graficzna Intela to bubel. GPU miażdżone w recenzjach

Intel Arc A380, czyli pierwsza gamingowa karta graficzna Niebieskich dla desktopów, dostępna jest jak na razie tylko na rynku azjatyckim, ale zachodni recenzenci postanowili wziąć ją na warsztat i nie zostawiają na niej suchej nitki, dziwiąc się, że tak poważna firma wypuściła taki bubel. 

Wiele osób krytykowało już sposób, w jaki Intel wprowadził karty graficzne Arc Alchemist na rynek. Pierwsza generacja samodzielnych grafik giganta z Cupertino była nie tylko opóźniona, ale także dostępna jedynie w Chinach. Recenzenci z Europy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zdobyć egzemplarze Arc A380 do testów, co jednak wymagało trochę czasu. Niektóre media zdecydowały się na wspólny zakup karty A380, aby zaoszczędzić na kosztach wysyłki z Chin. Nałożyli też na swoje recenzje embargo (to wygasło wczoraj), aby opublikować swoje teksty w tym samym czasie. 

Zachodni recenzenci postanowili wziąć kartę Intel Arc A380 na warsztat i nie zostawiają na niej suchej nitki.

Intel Arc A380
 

Oprócz licznych chińskich recenzji, w ciągu ostatnich kilku dni pojawiła się recenzja rosyjskiego PRO Hi-Tech, hiszpańskiego Professional Review i trzech niemieckich portali: Golem, Computer Base i Igor’sLAB, pora więc na podsumowanie. 

ComputerBase pisze, że korzystanie z Arc A380 w obecnym stanie to „jak spacer po polu minowym po pijaku”. Portal skarży się na liczne problemy ze sterownikami, całkowicie zepsutą kontrolę wentylatora 2D i twierdzi, że karta bez ReBAR jest kompletnie niegrywalna. Co więcej, nakładka overlay-only wprowadzona w nowym sterowniku potrafi zakryć cały obraz, a do tego dochodzi kilka pomniejszych problemów. W obecnym stanie jest zupełnie niezrozumiałe, jak duża i renomowana firma, taka jak Intel, może sprzedać taki produkt choćby jednemu klientowi - napisał Wolfgang Andermahr z ComputerBase.

Intel Arc A380
 

ComputerBase podkreśla, że Intel ARC A380 „w żadnym wypadku nie jest całkowitą porażką”. Jednak GPU nie wypada dobrze na tle najsłabszej grafiki AMD z rodziny RDNA (RX 6400) i 3-letnim GeForcem GTX 1650 od NVIDII. Wydajność nie jest jednak jedynym problemem, bo sam sterownik to „plac budowy”, żali się recenzent. Wrażenia z gry są utrudnione przez problemy z grafiką i często wymagany jest restart.

Igor’sLAB potwierdza opinię ComputerBase, że ARC A380 po prostu nie nadaje się do użytku bez ReBAR. Konstrukcja karty GUNNIR wykazuje oczywiste oszczędności i nadmierne wymagania dotyczące zasilania. Grafika wygląda na pospiesznie zmontowaną ze zbyt grubymi podkładkami termicznymi i zbyt dużą ilością pasty termicznej. Karta graficzna wypadła tak źle, że ​​Igor przyznał Arc A380 ocenę NOT APPROVED, co jest drugim takimi przypadkiem w historii serwisu.

Intel Arc A380
 

Ale są i dobre wieści. Intel ARC A380 nie współpracuje jeszcze z żadnym oprogramowaniem do kopania kryptowalut. Chociaż szał na krypty zasadniczo się skończył, a opłacalność kopania obecnie jest wątpliwa, bez wsparcia dla oprogramowania do kopania, procesory graficzne Intela powinny być odporne na wszelkie modyfikacje w tym zakresie.

Kartę przetestował także rosyjski kanał YouTube PRO Hi-Tech. W opublikowanym filmie recenzent poddaje kartę różnym testom wydajności, w których generalnie GPU Niebieskich wypada wyraźnie słabiej od GeForce'a GTX 1650. Jednak podczas testów youtuber zauważył, że karta Arc A380 Photon pobierała tylko około 35 watów, mimo że wymagała 8-pinowego złącza zasilania PCIe. Co prawda produkt Intela nie wspiera typowych narzędzi do przetaktowywania, ale producent zapewnia stosowne narzędzia do OC w swojej aplikacji Arc Control Center. Zwiększenie napięcia rdzenia o 255 mV i podniesienie suwaka „GPU Performance Boost” do 55% zwiększyło zużycie energii do około 55 watów — stanowiąc około 155% pierwotnego poboru mocy. Jednak drastycznie poprawiło to również wydajność w testowanych przez niego grach, miejscami nawet o ponad 60% (w Doom Eternal). Ten zabieg wystarczył, aby karta A380 mogła konkurować z GTX 1650, a nawet wyprzedzić kartę NVIDII w dwóch tytułach. 

Wyniki PRO Hi-Tech

Karty graficzne Intel Arc A380 nie są jeszcze dostępne w sprzedaży poza Chinami. Firma nie potwierdziła, kiedy architektura Arc Alchemist będzie dostępna dla graczy w innych regionach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Arc A380 - pierwsza stacjonarna karta graficzna Intela to bubel. GPU miażdżone w recenzjach

 0