Intel poniekąd potwierdził architekturę Redwood Cove P-Core oraz Crestmont E-Core dla procesorów Core 14. generacji. Dokładniej mówiąc, informacje na ten temat zostały odkryte w internetowym repozytorium Intel Open Source. W przypadku takiej konfiguracji, to rdzenie Redwood Cove będą stanowiły podstawę wydajności układu. Jednostki z 14. generacji Intela mają wykorzystywać litografię Intel 4 oraz zaoferować 20% wzrost wydajności na wat.
Pierwsze doniesienia na temat architektury Redwood Core P-Core oraz Crestmont E-Core docierały do nas już w 2020 roku, a od tego czasu otrzymywaliśmy coraz więcej informacji na ich temat. Intel niecelowo sam potwierdził ich istnienie, a nawet fakt, że zostaną wykorzystane już w 14. generacji procesorów Core (Meteor Lake). Na potwierdzenie w internetowym repozytorium Intel Open Source natknął się użytkownik o pseudonimie @InstLatX64. Za wydajność układów będą odpowiadały głównie rdzenie Redwood Cove. Procesory 14. generacji Intela będą o tyle wyjątkowe, że przyjmą zupełnie nowe podejście do architektury kafelkowej. Jednostki z tej serii wykorzystają litografię Intel 4 oraz zaoferują 20% wzrost wydajności na wat, dzięki technologii EUV. Pierwsze modele z rodziny Meteor Lake mają być dostępne w drugiej połowie 2023 roku.
Za sprawą internetowego repozytorium dowiedzieliśmy się, że procesory Intel Core 14. generacji będą wykorzystywać architekturę Redwood P-Core oraz Crestmont E-Core.

Według ostatnich doniesień, procesory Intela 14. generacji będą bazować na zupełnie nowej architekturze kafelkowej. Układy Meteor Lake będą posiadać 4 główne kafelki: IO, SOC, GFX oraz kafelek obliczeniowy. Poszczególne jednostki mają być konfigurowane w kwestii TDP od 5 W do 125 W. Oznacza to, że odnajdziemy je zarówno w urządzeniach mobilnych, jak i wydajnych komputerach stacjonarnych. Jak twierdzi Raja Koduri, nadchodzące procesory Meteor Lake będą wykorzystywać także procesor graficzny Arc z kafelkową architekturą.
Co ciekawe, nie jest on uważany ani za iGPU, ani za dedykowaną kartę graficzną, a raczej za tGPU (tiled GPU). Nowe procesory Intela wprowadzą zatem znacznie wydajniejszą grafikę przy jednoczesnym zachowaniu podobnej efektywności energetycznej, którą znamy z obecnie dostępnych zintegrowanych układów graficznych. Wszystkie te informacje wyglądają zdecydowanie obiecująco, jednak warto poczekać na oficjalne przedstawienie produktów.
Zobacz także:
- Chińczycy produkują chipy 7 nm dzięki technologii ukradzionej TSMC i to bez nowoczesnych maszyn
- Tesla winna śmierci młodego mężczyzny. Udział producenta w tragedii wynosi... 1%
- Google wyrzucone z duńskich szkół. Usługi jak Dysk i Dokumenty oraz Chromebooki zostały zakazane

Pokaż / Dodaj komentarze do: Architektura Intel Redwood Cove P-Cores i Crestmont E-Core potwierdzona przez repozytorium