ARM pozywa Qualcomm w związku z naruszeniem licencji. To duży problem dla producenta Snapdragonów

ARM pozywa Qualcomm w związku z naruszeniem licencji. To duży problem dla producenta Snapdragonów

ARM złożyło pozew przeciwko Qualcomm i jej spółce zależnej Nuvia w związku z domniemanym naruszeniem znaku towarowego i  niektórych umów licencyjnych. Firma domaga się zniszczenia niektórych projektów procesorów Nuvia, a także „uczciwej rekompensaty”.

Qualcomm kupił Nuvię w zeszłym roku, aby wykorzystać jej customowe rdzenie procesora dla swoich chipów. Według pozwu, Nuvia wykorzystała licencjonowaną technologię ARM do budowy tych rdzeni. ARM twierdzi, że Qualcomm nie uzyskał niezbędnego pozwolenia na przenoszenie i używanie licencji, które przyznał Nuvii.

ARM złożyło pozew przeciwko Qualcomm i jej spółce zależnej Nuvia w związku z naruszeniem umów licencyjnych.

ARM pozywa Qualcomm w związku z naruszeniem licencji. To duży problem dla producenta Snapdragonów

ARM przekonuje, że przejęcie firmy przez Qualcomm spowodowało naruszenie przez Nuvię jej licencji. W związku z tym ARM wypowiedział te licencje na początku tego roku. Dodał, że w rezultacie Qualcomm i Nuvia są zobowiązane do zaprzestania używania i zniszczenia wszelkich technologii opartych na ARM, które zostały opracowane na podstawie licencji. Ponadto ARM twierdzi, że Qualcomm planuje nadal używać jego znaków towarowych do marketingu i sprzedaży produktów zawierających rdzenie Nuvia bez posiadania na to pozwolenia.

„Ponieważ Qualcomm próbował przenieść licencje Nuvia bez zgody ARM, co jest standardowo ograniczone w umowach licencyjnych ARM, licencje Nuvia wygasły w marcu 2022 roku” – powiedziało ARM w oświadczeniu. „Przed i po tej dacie ARM podjęło wiele działań w dobrej wierze, aby znaleźć rozwiązanie. W przeciwieństwie do tego Qualcomm naruszył warunki umowy licencyjnej ARM, kontynuując rozwój w ramach wygasłych licencji. ARM nie pozostawiono innego wyboru, jak tylko wnieść pozew wobec Qualcomm i Nuvia w celu ochrony własności intelektualnej naszego biznesu i zapewnienia klientom dostępu do istotnych produktów opartych na ARM”.

Jest to bardzo istotny spór, ponieważ Qualcomm jest jednym z najważniejszych klientów ARM. W końcu amerykański producent zbudował swoją renomę na procesorach opartych na architekturze ARM. Warto dodać, że Qualcomm wciąż ma własną licencję z ARM, w ramach której może tworzyć niestandardowe rdzenie z architekturą tego ostatniego. Nie jest jasne, czy umowy licencyjne zawarte z Qualcomm i Nuvia mogą się pokrywać.

„Pozew ARM oznacza niefortunne odejście od wieloletniej, udanej współpracy z Qualcomm. ARM nie ma prawa, umownego ani żadnego innego, do prób ingerowania w innowacje Qualcomm lub Nuvii” – powiedziała Ann Chaplin, doradca generalna Qualcomm, w oświadczeniu dla portalu Engadget. „Pozew ARM ignoruje fakt, że Qualcomm ma szerokie, ugruntowane prawa licencyjne obejmujące customowe procesory i jesteśmy przekonani, że prawa te zostaną potwierdzone” - dodała przedstawicielka firmy.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ARM pozywa Qualcomm w związku z naruszeniem licencji. To duży problem dla producenta Snapdragonów

 0