ASUS PQ22UC – monitor w technologii OLED gotowy do masowej produkcji

ASUS PQ22UC – monitor w technologii OLED gotowy do masowej produkcji

Czekacie na wprowadzenie do sprzedaży monitorów OLED? Jeśli tak, firma ASUS ma dla Was dobrą informację. Na targach CES 2018, zaprezentowano wyświetlacz w tej właśnie technologii, gotowy do masowej produkcji.

Mowa o modelu oznaczonym jako ProArt PQ22UC, który wkrótce powinien zasilić linię monitorów do zastosowań profesjonalnych. Urządzenie zostało wyposażone w 21,5-calową matrycę, opartą na diodach organicznych, o rozdzielczości natywnej 3840 x 2160 pikseli (4K). Jak nietrudno wyliczyć, zagęszczenie pikseli wynosi w tym przypadku niebagatelne 204 ppi, co powinno przełożyć się na niezwykłą ostrość obrazu. Według oficjalnych informacji, ProArt PQ22UC w całości pokrywa przestrzeń barw DCI-P3, oferując przy tym pełne wsparcie dla szerokiego zakresu dynamicznego, w standardzie HDR-10. Ponadto, monitor ma zaoferować składaną podstawę, umożliwiającą łatwy transport. Więcej szczegółów wprawdzie nie podano, ale już sama informacja o zastosowaniu matrycy OLED pozwala oczekiwać bardzo wysokiego kontrastu i perfekcyjnej czerni.

Jak powszechnie wiadomo, technologia OLED wykorzystuje diody organiczne samodzielnie emitujące światło. Nawiasem mówiąc, przeważnie wykonuje się je z polifenylenowinylenu. Ekrany tego typu nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, a przez to nie mają problemów ze zbyt wysoką jasnością czerni i jej zaburzoną jednorodnością - jasność czerni jest dosłownie zerowa. Niestety technologia OLED, przynajmniej do tej pory, cierpiała też na oczywiste wady. Jako iż wspomniany polifenylenowinylen, po przyłożeniu napięcia, świeci światłem zielonym, uzyskanie pozostałych barw wymaga chemicznego domieszkiwania innych substancji. Rodzi to problemy z uzyskaniem dobrej reprodukcji obrazu, szczególnie czystej bieli. ASUS deklaruje jednak, że i tę niedogodność rozwiązał. Cóż, jak to mawiają, pożyjemy i zobaczymy. Pytanie tylko: kiedy i za ile? Zarówno cena, jak i data premiery nie zostały przedstawione.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS PQ22UC – monitor w technologii OLED gotowy do masowej produkcji

 0