ASUS ROG Strix XG32VQ - 32-calowy monitor WQHD 144 Hz z FreeSync 2 HDR

ASUS ROG Strix XG32VQ - 32-calowy monitor WQHD 144 Hz z FreeSync 2 HDR

ASUS szykuje się do wypuszczenia na rynek nowego gamingowego monitora klasy premium. Mowa tu o 32-calowym ROG Strix XG32VQR, który pojawił się już nawet na stronie tajwańskiego producenta i jak nietrudno się domyślić, stanowi ewolucję modelu ROG Strix XG32VQ. Oba produkty pochwalić mogą się wyświetlaczem o rozdzielczości 2560x1440 pikseli, matrycą VA, czasem reakcji 4 ms (GtG) oraz zakrzywieniem ekranu 1800R. Główna różnica pomiędzy tymi produktami sprowadza się przede wszystkim do wsparcia dla technologii HDR, gdyż XG32VQR pochwalić może się zarówno certyfikacją DisplayHDR 400, jak i FreeSync 2 HDR - rozwiązanie od AMD poprawia obraz w typowo gamingowych scenariuszach, które nie są objęte przez specyfikację VESA DisplayHDR. Poprzednik z kolei obsługiwał jedynie zwykłe FreeSync, bez żadnego certyfikatu HDR.

Cena monitora ASUS ROG Strix XG32VQ wciąż jest nieznana, ale jak przystało na produkty klasy premium, zapewne będzie dość wysoka.

ASUS ROG Strix XG32VQ - 32-calowy monitor WQHD 144 Hz z FreeSync 2 HDR

Warto wyjaśnić, że wbrew temu, co sugerowano wcześniej, monitory oznaczane jako kompatybilne z FreeSync 2 HDR nie muszą spełniać standardu DisplayHDR 600, ale muszą przekraczać minimalne wymagania dla DisplayHDR 400, stąd też pojawianie się na rynku nowych modeli, posiadających oznaczenia obu tych technologii. Poza tym, monitory z FreeSync 2 HDR, w odróżnieniu od pierwszej generacji FreeSync, podlegają kontroli Czerwonych. W związku z wprowadzeniem wsparcia dla szerokiego zakresu tonalnego, zwiększeniu musiała ulec maksymalna jasność monitora, z 300 nitów do 450 nitów (co może nieznacznie, ale wykracza poza minimum dla DisplayHDR 400). Wyświetlacz obsługuje także szeroki zakres odświeżania FreeSync - od 48 Hz do 144 Hz, co pozwala na bezproblemową  współpracę z technologią Low Framerate Compensation (LFC) od AMD.

ASUS ROG Strix XG32VQ - 32-calowy monitor WQHD 144 Hz z FreeSync 2 HDR

Warto dodać, że monitor otrzymał wsparcie ze strony systemu podświetlenia ASUS Aura Sync RGB, a podstawa urządzenia umożliwia użytkownikowi obrót (+50 do -50 stopni), regulację odchylenia (+20 do -5 stopni) oraz wysokości (od 0 do 100 mm). Poza tym, zastosowany panel VA pokrywa 94% palety kolorów DCI-P3, a jeśli chodzi o dostępne złącza, to do wyboru mamy HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, Mini DisplayPort oraz dwa portu USB 3.0, a nie zabrakło również gniazda słuchawkowego minijack. Wciąż czekamy na oficjalną zapowiedź tego produktu ze strony ASUSa, w związku z tym jego cena wciąż jest nieznana, ale jak przystało na produkty klasy premium, zapewne będzie dość wysoka. Tym bardziej, że poprzednik na naszym rynku sprzedawany jest za 2500 zł i w tym przypadku spodziewać można się jeszcze wyższej kwoty.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Strix XG32VQ - 32-calowy monitor WQHD 144 Hz z FreeSync 2 HDR

 0