ASUS ROG STRIX Z690-I Mini-ITX - wielopoziomowa płyta LGA1700 dla Intel Alder Lake

ASUS ROG STRIX Z690-I Mini-ITX - wielopoziomowa płyta LGA1700 dla Intel Alder Lake

Premiera procesorów Intel Alder Lake coraz bliżej, a wraz z nimi producenci płyt głównych będą mogli wreszcie ujawnić oficjalnie swoją gamę płyt głównych. Zanim to jednak nadejdzie, musimy się posiłkować przeciekami.

Słyszeliśmy już co nieco na temat płyt ASUSa, jednak dotychczasowe przecieki ujawniały jedynie nazwy i przypuszczalne ceny. Teraz możemy wreszcie ujrzeć jedną z nadchodzących konstrukcji w pełnej okazałości i co zaskakujące, pierwszą ujawnioną płytą jest ROG STRIX Z690-I w formacie Mini-ITX. Płyta ta nie będzie przedstawicielem najpopularniejszych konstrukcji i przeznaczona jest raczej dla dość wąskiego grona fanów miniaturowych PC. Płyta jest oczywiście przystosowana do obsługi procesorów 12. generacji, posiada socket LGA1700 i dwa gniazda pamięci DDR5.

ASUS w ROG STRIX Z690-I Mini-ITX wykorzystał projekt zakładający wielopoziomowe PCB. JEst to nietypowe rozwiązanie, które pozwala umieścić więcej elementów na małej powierzchni.

Chińskie źródła ujawniły zdjęcia płyty ROG STRIX Z690-I Mini-ITX i widać, że ASUS zastosował nietypowe rozwiązania. Oprócz opakowania i samej płyty, widać dość nietypowy projekt w miejscu gdzie zwykle znajduje się gniazdo M.2. ASUS wprowadził dodatkowe, mniejsze PCB ułożone warstwowo. Nie wiadomo dokładnie czemu ma to służyć, ale najprawdopodobniej jest to miejsce z dodatkowymi gniazdami M.2, układem audio, bądź portami rozszerzeń. Jest to bez wątpienia najciekawszy element całej konstrukcji.

Płyta oficjalnie zostanie zaprezentowana po premierze procesorów Alder Lake, kiedy to zostanie zniesione embargo nałożone przez Intela. Nieoficjalnie mówi się, że wszystkie nowości wejdą do sprzedaży 4 listopada, jednak zamówienia przedpremierowe mogą być zbierane już tydzień wcześniej. Jeśli przecieki się potwierdzą, to płyta może kosztować między 350 a 450 EUR.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG STRIX Z690-I Mini-ITX - wielopoziomowa płyta LGA1700 dla Intel Alder Lake

 0