Producenci smartfonów są zmuszani do korzystania z Asystenta Google? KE przygląda się sprawie

Producenci smartfonów są zmuszani do korzystania z Asystenta Google? KE przygląda się sprawie

Google kolejny raz znalazł się na celowniku Komisji Europejskiej, która tym razem przygląda się Asystentowi Google, a dokładniej praktykom technologicznego giganta mającego podobno zmuszać producentów do implementacji tego narzędzia w swoich smartfonach.

Jak informuje serwis XDA-Developers bazując na raporcie MLex unijni przedstawiciele poprosili wiele firm produkujących smartfony o zaprezentowanie dowodów na nieuczciwe praktyki Google, który miał ich zmuszać do ustawienia tego narzędzia jako domyślnego asystenta głosowego w sprzęcie korzystającym z Androida. W oświadczeniu przesłanym redakcji Reuter rzecznik amerykańskiego przedsiębiorstwa przyznał, że umożliwiają oni wybranie asystenta głosowego, który ma zostać zainstalowany w danym smartfonie. Dzięki temu użytkowcy mogą zdecydować, z jakiego asystenta korzystać. Komisja Europejska nie odniosła się bezpośrednio do przypadku giganta z Mountain View, tylko przywołała czerwcową konferencję prasową Margrethe Vestager.

Komisja Europejska sprawdza, czy Google nie zmusza producentów urządzeń z Androidem do korzystania z Asystenta Google.

Producenci smartfonów zmuszani do implementacji Asystenta Google? KE przygląda się sprawie

Margrethe Vestager odpowiedzialna za politykę konkurencji w Unii Europejskiej poinformowała wtedy, że otrzymała skargi dotyczące rzekomej wyłączności i praktyk monopolistycznych związanych z asystentami głosowymi. Działania te nie pozwalają producentom smartfonów z Androidem na jednoczesne korzystanie z różnych konkurencyjnych aplikacji głosowych, na co wcześniej zwracał uwagę Sonos. KE opublikuje swój raport końcowy w pierwszej połowie 2022 roku. Wtedy też może wszcząć formalne dochodzenie wobec Google jeżeli uzna, że doszło do niekorzystnych działań i złamania unijnych reguł.

Potencjalna kara dla Google może wynieść 10% jej globalnych dochodów. W ciągu minionej dekady KE ukarała firmę grzywną w wysokości ponad 8 miliardów euro (9,5 miliarda dolarów) w trzech oddzielnych przypadkach. XDA-Developers zauważa, że w sytuacji gdy producent zainstaluje domyślną aplikację Google na smartfonie z Androidem, to musi spełnić wymagania umowy. Jeden punkt zakłada ustawienie oprogramowania głosowego Google jako domyślnego.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci smartfonów są zmuszani do korzystania z Asystenta Google? KE przygląda się sprawie

 0