Bank Anglii ostrzega przed inwestowaniem w Bitcoina

Bank Anglii ostrzega przed inwestowaniem w Bitcoina

Bitcoin, który zaistniał w 2009 roku a dziś dzierży miano króla krytpowalut mimo ustanowionych kilku rekordów posiada grono scepktyków, do których zalicza się także Bank Anglii.

Sir Jon Cunliffe, zastępca prezesa Banku Anglii w rozmowie z BBC ostrzegł przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w Bitcoina, ponieważ jego zdaniem wartość tej waluty może za jakiś czas spaść do zera zaś ludzie w nią inwestujący mogą stracić wszystko. Centralna angielska instytucja finansowa przyznała, iż powinniśmy ostrożnie podchodzić do najpopularniejszej waluty świata, zwracając szczególną uwagę na rozwój sytuacji na rynku. Jednym z czynników mają być ograniczenia kryptowaluty i fakt, że Bitcoin nie jest wyceniany do innych rzeczy niż on sam. To może doprowadzić do obniżenia wartości wirtualnego pieniądza. Jak podaje The Guardian kapitalizacja rynkowa aktywów kryptograficznych wzrosła dziesięciokrotnie od początku 2020 r. do około 2,6 bln USD, co stanowi ok. 1% globalnych aktywów finansowych.

Bank Anglii ostrzega, że Bitcoin może stać się bezwartościowy.

Bank Anglii ostrzega przed inwestowaniem w bitcoina

Co ciekawe Komitet ds. Polityki Finansowej Banku, powołany w następstwie kryzysu finansowego z 2008 roku stwierdził, iż nie ma bezpośredniego zagrożenia dla stabilności brytyjskiego systemu finansowego ze strony aktywów kryptograficznych. Ostrzegł jednak, że przy obecnym szybkim tempie wzrostu takie aktywa mogą być bardziej powiązane z tradycyjnymi usługami finansowymi i stwarzać szereg zagrożeń. Obecnie wydobyto około 18,9 miliona Bitcoinów, czyli 90% z całej puli, aczkolwiek oczekuje się, że wydobycie ostatniego Bitcoina nastąpi w 2140 roku. Szacunkowo 3,5 mln Bitcoinów jest używanych do przeprowadzania transakcji, zaś 20% tokenów uznano za stracone, a ich odzyskanie wydaje się nierealne.

Tymczasem Bitcoin ustanowił kilka rekordów, z czego ostatni wyniósł 68000 dolarów amerykańskich, co w przybliżeniu daje 270 tysięcy złotych. Elon Musk próbuje następnego podejścia do kryptowalut. Prezes Tesli ogłosił, że jego firma będzie przyjmowała Dogecoiny, choć nie kupimy za niego samochodów, tylko produkty związane z marką. Zapewne chodzi o odzież, mini modele pojazdów czy klamry do paska. Ogłoszenie doprowadziło do zwiększenia wartości kryptowaluty. Jak widać chyba tylko Musk potrafi wpłynąć na skoki cen jednym komentarzem.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bank Anglii ostrzega przed inwestowaniem w Bitcoina

 0