Bitmain Antminer E9 ASIC - koparka potężna jak 25 kart NVIDIA RTX 3090. ASIC to ratunek dla GPU?

Bitmain Antminer E9 ASIC - koparka potężna jak 25 kart NVIDIA RTX 3090. ASIC to ratunek dla GPU?

Ceny kryptowalut szaleją i choć wielu naszych użytkowników przewiduje, że jest to jedynie bańka, która za chwilę pęknie, to niestety nic nie wskazuje, żeby to miało nastąpić, a ceny podzespołów wróciły do normy. Na tym szaleństwie zarabiają oczywiście producenci. NVIDIA nie nadąża z produkcją gamingowych kart graficznych, które się świetnie nadają do kopania kryptowalut, a dedykowane górnikom układy CMP również rozchodzą się błyskawicznie - tylko jedna firma w ubiegłym miesiącu kupiła karty CMP za 30 milionów USD. Wiele firm dostarcza gotowe koparki, a jedną z nich jest zapowiada właśnie Bitmain Antminer E9 Ethereum, która osiąga wydajność 3 GH/s.

Czy koparki ASIC jak Bitmain Antminer E9 to lekarstwo na brak GPU? Jest to z pewnością świetna propozycja dla górników, choć wielu ciągle będzie stawiać na GPU - zwłaszcza mniej zamożni kopacze.

Bitmain Antminer E9 koparka ASIC dedykowana kopaniu Ethereum, która w przypadku tej kryptowaluty osiąga 3 GH/s. Tak duża moc wydobywcza odpowiada 25 kartom NVIDIA GeForce RTX 3090 (120 MH/s) lub 32 kartom RTX 3080 (94 MH/s). Jeśli porównać koparkę do górniczych układów CMP, to Antminer E9 odpowiada 115 CMP 30HX (26 MH/s). Antminer E9 osiąga prędkość wydobycia 3 GH/s przy zużyciu energii zaledwie 2556 W, co daje wydajność 0,85 J/M, co czyni koparkę jedną z najbardziej wydajnych tego typu konstrukcji dla Ethereum. Przy tak dużej mocy Antiminer E9 może zarobić około 900 zł dziennie, przy uwzględnieniu kosztu energii elektrycznej 0,50 zł za kWh.

Jeśli wydajność nie jest zawyżona, to Antminer E9 będzie najpotężniejszą koparką kryptowalut ASIC na rynku. Pogłoski mówią, że  Antminer E9 będzie sprzedawany za ponad 20000 USD. Jeśli cena Antminera E9 faktycznie będzie na tym pułapie, to osiągnięcie rentowności zajmie mniej niż 3 miesiące. Jest to z pewnością znacznie lepsza inwestycja niż 25 RTX 3090, które będą kosztować około 75000 USD na rynku odsprzedaży, co daje czas na osiągnięcie rentowności na poziomie 311 dni w najlepszym scenariuszu, zakładając dodatkowo, niski koszt energii elektrycznej oraz stałą wartość Ethereum. Patrząc na tę propozycję, Antminer E9 wygląda na niezwykle atrakcyjny zakup dla górnika kryptowalut.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Bitmain Antminer E9 ASIC - koparka potężna jak 25 kart NVIDIA RTX 3090. ASIC to ratunek dla GPU?

 0