Blokada podkręcania Ryzena 7 5800X3D już złamana. CPU wykręcone do 4,8 GHz

Blokada podkręcania Ryzena 7 5800X3D już złamana. CPU wykręcone do 4,8 GHz

Ryzen 7 5800X3D AMD, czyli pierwszy na świecie procesor z pamięcią podręczną 3D V-Cache, trafi do sprzedaży w przyszłym tygodniu i wiele wskazuje na to, że za jego sprawą AMD może odzyskać koronę króla gamingowej wydajności. Co ciekawe jednak, mimo że mamy do czynienia z produktem skierowanym do entuzjastów, AMD zablokowało możliwość jego podkręcania, ale wygląda na to, że overclockerzy ominęli już jego OC-Lock.

AMD Ryzen 7 5800X3D będzie pierwszym i jedynym procesorem z 3D V-Cache opartym na 7 nm architekturze rdzenia Zen 3. Procesor ma oferować 8 rdzeni, 16 wątków i 100 MB połączonej pamięci podręcznej dzięki dodatkowym 64 MB układanym w stos (3D Stacked SRAM). Prędkości zegara będą utrzymywane na poziomie bazowym 3,4 GHz i 4,5 GHz w trybie boost z TDP na poziomie 105 W. Jeśli chodzi o cenę, procesor będzie sprzedawany w tej samej sugerowane kwocie co Ryzen 7 5800X, czyli za 449 USD, co oznacza, że ​​cena poprzednika może zostać obniżona do 399 USD lub nawet poniżej. 

AMD zablokowało możliwość jego podkręcania, ale wygląda na to, że overclockerzy ominęli zabezpieczenie OC-Lock.

Blokada podkręcania Ryzena 7 5800X3D już złamana. CPU wykręcone do 4,8 GHz

Robert Hallock z AMD potwierdził jakiś czas temu, że procesor Ryzen 7 5800X3D ma twardą blokadę podkręcania, aby uniknąć fizycznego uszkodzenia pamięci 3D V-Cache. Powodem tej blokady jest przede wszystkim krzywa napięcia. Podczas gdy układy AMD Zen 3 mogą osiągać do 1,5-1,6 V po OC, stos 3D V-Cache, który znajduje się na szczycie rdzeni Zen 3, może osiągać tylko 1,35 V i już po wyjęciu z pudełka działa na swoim górnym limicie. Jeśli użytkownicy spróbują przekroczyć tę krzywą napięcia, mogą zepsuć chip i w związku z tym producent zdecydował się zablokować możliwość podkręcania tego CPU. AMD zapowiedziało, że umożliwi tylko podkręcanie pamięci i FLCK dla tego układu, co dla wielu entuzjastów było rozczarowaniem.

Zdaje się, że Pieter ze SKATTERBENCHER udowodnił  AMD, że się myli i ominął tę blokadę. Overclocker udostępnił zdjęcie CPU-Z, na którym widać Ryzen 7 5800X3D z częstotliwością roboczą 4,82 GHz, znacznie powyżej maksymalnego taktowania 4,5 GHz. Układ działał na płycie głównej ASUS ROG Crosshair VIII Extreme z napięciem 1,306 V i mnożnikiem 45,5 oraz BCLK 105,99 MHz. Overclocker wykorzystał technologię ASUSa Voltage Suspension, aby to osiągnąć i wkrótce ma opublikować wideo wyjaśniające cały proces.

To dowodzi, że układ 3D V-Cache rzeczywiście można podkręcić, a użytkownicy mogą zwiększać wydajność tego CPU, chociaż nie wiemy, jaki wpływ OC ma na samą pamięć podręczną i jakie temperatury i moc wytwarzane są po takim zabiegu. Mamy nadzieję, że otrzymamy więcej szczegółów na temat podkręcania wraz z pierwszymi recenzjami, które zostaną opublikowane już jutro (choć tak naprawdę już zaczynają pojawiać się pierwsze testy Ryzena 7 5800X3D, jeszcze przed zniesieniem embarga). 

Ryzen 7 5800X3D okazuje się świetnym gamingowym procesorem, szczególnie w kontekście ceny, jeśli porównamy go z flagowym procesorem Intela, Core i9-12900K. AMD może mieć więc bardzo atrakcyjną ofertę dla osób poszukujących bezkompromisowej wydajności w grach. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Blokada podkręcania Ryzena 7 5800X3D już złamana. CPU wykręcone do 4,8 GHz

 0