Sony pozwane za dyskryminację i nękanie

Sony pozwane za dyskryminację i nękanie

Branżą gamingową wstrząsnęła afera w Activision Blizzard dotycząca molestowania i nękania pracowników. Finalnie zawarto ugodę, w ramach której firma wyraziła zgodę na wypłacenie odszkodowania ofiarom, jednak na tym sprawa się nie zakończyła, bowiem przedstawiciele wydawcy ogłosili strajk, żądając zwolnienia Bobby'ego Koticka, dyrektora generalnego Activision Blizzard. Co ciekawe to nie jedyne przedsiębiorstwo, które ma problemy z dyskryminacją czy nękaniem, a na liście jest kolejny gigant.

Ciężko ocenić czy Bobby Kottick ostatecznie zrezygnuje z kierowania Activision Blizzard, tym bardziej że broni go zarząd, lecz ta ochrona może nie trwać wiecznie. W ostatnim czasie media pisały o możliwym odejściu Koticka. Afera odbiła się niekorzystnie na korporacji do tego stopnia, że marka PlayStation przestała promować gry Activision Blizzard m.in. Call of Duty: Vanguard, odcinając się zarazem od swojego partnera biznesowego. O dziwo Sony również może nie być bez winy, ponieważ zostało oskarżone przez byłą pracowniczkę o dyskryminację. 22 listopada 2021 roku do sądu w Kalifornii trafił pozew przeciwko Sony Interactive Entertainment, za który odpowiada Emma Majo w przeszłości pełniąca rolę analityka ds. bezpieczeństwa IT w PlayStation. Majo zarzuca firmie "celowe płacenie kobietom mniejszego wynagrodzenie za wykonywanie identycznych lub zbliżonych obowiązków, którymi zajmuje się także męska część załogi". Kobieta uważa, że Sony dyskryminowało ją ze względu na płeć i bezprawnie rozwiązało z nią umowę.

Była przedstawicielka Sony pozwała firmę za dyskryminację i nękanie.

Sony pozwane za dyskryminację i nękanie pracownic

Wśród zarzutów Majo wymienia m.in. konieczność wysyłania wniosków za pośrednictwem stażysty, gdyż różne prośby od kobiet były ignorowane. Twierdzi też, że została zdegradowana po pytaniu o awans. Co ciekawe w Sony istnieje oddzielny system awansu dla kobiet oraz mężczyzn, zaś osoby decyzyjne niechętnie dają awanse kobietom. Majo podaje, że jej odejście z japońskiego giganta było podyktowane uprzedzeniami wobec płci żeńskiej. Była pracownica domaga się procesu z ławą przysięgłych w imieniu wszystkich kobiet, które pracowały w oddziale Sony w Kalifornii na przestrzeni minionych czterech lat. Sony zapewne ustosunkuje się do wytoczonych zarzutów, tym bardziej że Jim Ryan, szef PlayStation, niedawno skrytykował dyrektora generalnego Activision Blizzard, Bobby'ego Koticka.

Warto wspomnieć, że w Activision Blizzard uderzył Doug Bowser pełniący funkcję CEO Nintendo of America co potwierdza ujawniony e-mail wysłany do pracowników. Dołączył on zarazem do PlayStation i Microsoftu. Activision zapowiedziało utworzenie Komitetu do spraw odpowiedzialności w pracy odpowiadającego za nadzorowanie nowych zasad w przedsiębiorstwie. W jego działaniu pomoże Bobby Kottick, który dostarczy zespołowi dokumentację odnośnie naprawy sytuacji.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony pozwane za dyskryminację i nękanie

 0