Ceny używanych kart graficznych mocno poleciały w dół. To wynik wyprzedaży górników

Ceny używanych kart graficznych mocno poleciały w dół. To wynik wyprzedaży górników

Według raportu opublikowanego przez Bloomberg, górnicy masowo zwijają swoje farmy koparek kryptowalut. Z powodu krachu takich walut, jak Bitcoin i Ethereum, przestało to być opłacalną formą działalności dla wielu z nich i w rezultacie masowo wyprzedają topowe GPU, o czym pisaliśmy już jakiś czas temu. To zaś spowodowało, że ceny GPU na rynku wtórnym spadły w ostatnich miesiącach aż o 50% (dane Bloomberga obejmują okres od końca maja).

To świetna wiadomość dla graczy PC, gdyż oznacza, że decydując się na używaną grafikę, mogą ją kupić w rozsądnej cenie, choć trzeba mieć świadomość ryzyka związanego z kupnem takiego GPU, które służyło do kopania. Przed krachem kryptowalut ceny używanych grafik były tak wysokie, że często lepszą decyzją było kupno zupełnie nowej karty. Teraz zaś niektóre modele zakupić można nawet o 50% taniej w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy, a spodziewać można się dalszych spadków. Te, w najbliższym czasie, powinny być wyraźniej widoczne także w naszym kraju.

Ceny GPU na rynku wtórnym spadły w ostatnich miesiącach aż o 50%.

Ceny używanych kart graficznych mocno poleciały w dół. To wynik wyprzedaży górników

Według szacunków Bloomberga, rynek konsumenckich kart graficznych może zaliczyć w najbliższym czasie spadek o przeszło jedną trzecią, wraz z odpływem bazy użytkowników zajmujących się kopaniem kryptowalut. Z analiz wynika, że około 35% konsumenckich procesorów graficznych zostało wykupionych przez górników, nic więc dziwnego, że najnowsze przecieki sugerują, że NVIDIA i AMD obniżają swoje zamówienia u TSMC. 

Na szczęście dla graczy nie oczekuje się, że rynek kryptowalut w najbliższym czasie odbije. Ethereum planuje przejście na nową metodę „dowodu stawki”, która całkowicie zlikwiduje kopanie na GPU (chociaż było to wielokrotnie opóźniane), a w połączeniu z kryzysem na rynku kryptowalut, jest najgorszy możliwy czas na rozpoczęcie działalności górniczej. 

Ponieważ rynek wtórny staje się obecnie realnym rozwiązaniem, wiele osób może zdecydować się na długo odkładany zakup karty graficznej. Ten zostanie całkowicie zalany pogórniczymi GPU zarówno AMD, jak i NVIDII, obejmującymi wiele generacji, co może stanowić problem dla graczy. Pomimo spadku cen, używane górnicze karty graficzne wiążą się z pewnym ryzykiem, szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników. 

W większości przypadków te karty graficzne pracują od lat bez przerwy, co może spowodować poważne zużycie pamięci GPU i systemów zasilania. Warto więc przed zakupem zorientować się, na co zwrócić uwagę w takim przypadku. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny używanych kart graficznych mocno poleciały w dół. To wynik wyprzedaży górników

 0