Uwaga na pokoparkowe karty graficzne. Górnicy sprzedają wybrakowane modele bez ostrzeżenia

Uwaga na pokoparkowe karty graficzne. Górnicy sprzedają wybrakowane modele bez ostrzeżenia

Pisaliśmy już w tym tygodniu, że załamanie na rynku kryptowalut doprowadziło do tego, że górnicy w Chinach demontują swoje koparki i masowo wyprzedają wykorzystywane w nich karty graficzne. Jak udowadniają jednak najnowsze doniesienia, warto uważać przy takim zakupie. 

Choć Bitcoin i Ethereum w tym tygodniu nieco odbiły, to jednak nie jest to najlepszy czas dla inwestorów kryptowalutowych i górników zajmujących się kopaniem cyfrowych walut, przede wszystkim ETH. Nic więc dziwnego, że po załamaniu i gwałtownym spadku cen na tym rynku, następuje zalew używanych kart graficznych, które dotychczas służyły do kopania. I chociaż wielu z tych górników ma tendencję do obniżania napięcia swoich grafik w celu uzyskania najlepszej efektywności, to jednak generalnie nie zaleca się kupowania używanej karty pogórniczej, chyba że można ją kupić za naprawdę okazyjną cenę.

Użytkownik forum NGA kupił używany model MSI Suprim X RTX 3080 10GB i był bardzo zaskoczony, że karta oferuje tylko w 8 GB pamięci na magistrali 256-bitowej.

Uwaga na pokoparkowe karty graficzne. Górnicy sprzedają wybrakowane modele bez ostrzeżenia

Mimo wszystko niektórzy gracze nie mogą oprzeć się pokusie, aby kupić kartę, która dotychczas była dla nich nieosiągalna. Niektórzy jednak przekonują się na własnej skórze, czemu to nie był najlepszy pomysł i skarżą się na chińskich forach wynikającymi z tego tytułu problemami. Użytkownik forum NGA napisał, że kupił używany model MSI Suprim X RTX 3080 10GB i był bardzo zaskoczony, że karta zamiast pełnej pamięci 10 GB na 320-bitowej magistrali pamięci, oferuje tylko w 8 GB pamięci na magistrali 256-bitowej. Z kolei przepustowość pamięci karty również została zmniejszona z 760,3 GB/s do mniej niż 610 GB/s.

Uwaga na pokoparkowe karty graficzne. Górnicy sprzedają wybrakowane modele bez ostrzeżenia

Wygląda na to, że podczas operacji górniczych 2 GB moduł pamięci na karcie uległ awarii i został wyłączony. Ponieważ kopanie można generalnie wykonać na kartach z więcej niż 4 GB pamięci VRAM, nowy zmodyfikowany 8 GB RTX 3080 zapewne ciągle sprawdzał się całkiem dobrze. Istnieją sposoby na przywrócenie karty do pełnej sprawności, np. całkowita wymiana modułów, ale tego typu naprawa jest przeważnie mało opłacalna (no chyba że mamy dostęp do innej uszkodzonej grafiki ze sprawnymi modułami VRAM). Oczywiście problem nie dotyczy tylko modelu GeForce RTX 3080, ale może występować w każdym innym GPU. 

Generalnie radzimy więc podchodzić do takich zakupów bardzo ostrożnie i dobrze sprawdzić sprzęt przed finalizacją transakcji. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uwaga na pokoparkowe karty graficzne. Górnicy sprzedają wybrakowane modele bez ostrzeżenia

 0