Chińczycy wciąż obchodzą ograniczenia LHR, sprzedając mobilne GeForce'y jako stacjonarne GPU

Chińczycy wciąż obchodzą ograniczenia LHR, sprzedając mobilne GeForce'y jako stacjonarne GPU

Już w marcu pisaliśmy, że Chińczycy sprzedają mobilne karty graficzne z serii GeForce RTX 30 przebrane w szaty desktopowych GPU. Okazuje się, że skala tego problemu jest zdecydowanie większa niż się nam pierwotnie wydawało. 

Jak podaje portal VideoCardz, chińscy producenci OEM sprzedają laptopowe wersje GeForce'ów RTX 3060 i RTX 3070 jako stacjonarne karty graficzne. Nie są to jednak jakieś dziwne modele dla graczy, ale prosty sposób na ominięcie ograniczników Lite Hash Rate wprowadzonych na desktopowych GPU NVIDII. Sprzedawcy nawet się z tym nie kryją i kierują swoją niecodzienną ofertę bezpośrednio do górników. 

Chińscy producenci OEM sprzedają laptopowe wersje GeForce'ów RTX 3060 i RTX 3070 jako stacjonarne karty graficzne dla górników.

Co prawda teraz, kiedy ograniczenia wprowadzone w ramach LHR zostały już praktycznie całkowicie złamane, tego typu twory zapewne nie będą miały już takiego zbytu. Nie zmienia to jednak faktu, że mobilne procesory graficzne nigdy nie powinny trafiać do stacjonarnych kart. Tym bardziej że jedynym celem jest tutaj obejście ograniczeń górniczych. Ten proceder trwa już od miesięcy i nic nie wskazuje na to, że NVIDIA próbuje z nim walczyć. Wydaje się, że w przypadku mobilnych GPU, które przecież nie są sprzedawane bezpośrednio konsumentom, ale partnerom Zielonych, firma ma więcej narzędzi, by coś z tym zrobić i jest to zależne od jej chęci. 

W konsekwencji poszkodowani są tu gracze, ponieważ mniej mobilnych GPU GeForce RTX 30 trafia do laptopów (dotyczy to również RTX 3060M). Podejrzani producenci OEM implementują te procesory graficzne na stacjonarnych kartach, zarabiając w ten sposób na dużym popycie ze strony górników. Ogłoszenia na Taobao pokazują setki takich kart w sprzedaży, większość promowana wydajnością w kopaniu kryptowalut (która wynosi około 60 do 65 MH/s dla modelu RTX 3070M).

Jeśli więc zastanawialiście się, dlaczego laptopy z kartami GeForce RTX 3060/3070 na pokładzie są nadal tak drogie, to może to być pewna wskazówka. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy wciąż obchodzą ograniczenia LHR, sprzedając mobilne GeForce'y jako stacjonarne GPU

 0