AMD potwierdza szczegóły z prezentacji Ryzena 7000 na Computex. CPU zapowiada się coraz lepiej

AMD potwierdza szczegóły z prezentacji Ryzena 7000 na Computex. CPU zapowiada się coraz lepiej

Na konferencji AMD na targach Computex doczekaliśmy się pokazu możliwości nowej generacji Ryzenów, w trakcie którego CPU z serii Ryzen 7000 rozpędzało się w grze do 5,5 GHz. Ta demonstracja rodziła jednak więcej pytań niż odpowiedzi i Frank Azor oraz Robert Hallock z AMD zostali przepytani w tym temacie przez PCWorld. 

Wśród ujawnionych szczegółów dotyczących nowej platformy AM5 i płyt głównych z serii 600, AMD przedstawiło nowe informacje na temat procesorów Ryzen 7000 opartych na architekturze Zen 4. Chociaż nowa seria ma się ukazać dopiero na jesieni, co najwcześniej oznacza wrzesień, to jednak producent rozpoczął już nakręcanie hype'u na te CPU, czego prezentacja na Computex była najlepszym przykładem. 

Wiele osób po pokazie zastanawiało się też, czy CPU zostało podkręcone i okazuje się, że wykorzystana próbka działała na „fabrycznych” prędkościach, bez żadnego OC.

W jej trakcie zaprezentowano bowiem demo gry Ghostwire: Tokyo napędzane przez 16-rdzeniową próbką inżynieryjną procesora Ryzen 7000 pracującego z częstotliwością przeszło 5 GHz. Robert Hallock potwierdził właśnie, że ten test nie wymagał specjalnego chłodzenia. W tym demie AMD używało 280-milimetrowego chłodzenia wodnego Asetek typu AIO. Procesor działał na platformie inżynieryjnej AMD z konfiguracją pamięci RAM 2x16 GB DDR5-6000 CL30.

Wiele osób po pokazie zastanawiało się też, czy CPU zostało podkręcone i okazuje się, że wykorzystana próbka działała na „fabrycznych” prędkościach, bez żadnego OC. Jest to o tyle imponujące, że procesor uzyskiwał ponad 5 GHz na większości swoich wątków. Częstotliwość wahała się w tym przypadku od 5,2 do 5,5 GHz na wielu rdzeniach, ale ostatecznie prędkości będą zależeć od gry. Cieszy jednak fakt, że AMD nie stosowało w tym teście żadnych sztuczek, które sztucznie podbijają prędkości CPU. Jest to dobry zwiastun przed nadchodzącą premierą Ryzenów 7000. 

Co więcej, Hallock potwierdził, że wartość 170 W widoczna na slajdach AMD odnosiła się do PPT (moc gniazda), a nie TDP konkretnego procesora. Przedstawiciel AMD wyjaśnił, że głównym powodem zwiększenia mocy PPT dla gniazda AM5 było zwiększenie częstotliwości wielordzeniowej. Wyższe PPT oznacza wyższy TDP, więc nie ma wątpliwości, że przyczyniło się to do wyższej częstotliwości procesorów AMD Ryzen 7000, co widać było na prezentacji. 

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD potwierdza szczegóły z prezentacji Ryzena 7000 na Computex. CPU zapowiada się coraz lepiej

 0