Chiński pocisk napędzany borem będzie działał w powietrzu i pod wodą. Jest tylko jeden mały problem

Chiński pocisk napędzany borem będzie działał w powietrzu i pod wodą. Jest tylko jeden mały problem

Chińscy naukowcy pracują nad stworzeniem naddźwiękowego pocisku napędzanego borem, który może latać jak komercyjny samolot pasażerski, a następnie pływać w wodzie jako torpeda. 

Według raportu SCMP, zespół z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha w prowincji Hunan ujawnił plan rakiety naddźwiękowej w czasopiśmie Solid Rocket Technology.  Zgodnie z publikacją pocisk ma wysokość 5 m i może latać z prędkością 2,5 Macha na wysokości 10 000 m. Na tej wysokości latają komercyjne samoloty pasażerskie. Po przebyciu dystansu do 200 km, pocisk przejdzie w tryb pływania,  prześlizgując się po falach do 20 km. Gdy cel znajdzie się w odległości 10 km, pocisk przejdzie w tryb torpedowy i będzie poruszał się pod wodą z prędkością 200 węzłów (100 m na sekundę) dzięki zdolności do superkawitacji - tworząc gigantyczny bąbel powietrza wokół w wodzie, co zmniejsza opór i nie spowalnia rakiety. Naukowcy twierdzą również, że pocisk będzie w stanie zmienić kurs lub zanurkować awaryjnie do 100 metrów, aby ominąć podwodną obronę, ale nie stracić rozpędu. Naukowcy są przekonani, że żaden system obrony statku nie poradzi sobie z wyzwaniem.

Chińskie pociski napędzane borem mogą odnieść sukces, jednak przeszkodą zapewne będzie fakt, że połowa importowanej do kraju rudy boru pochodzi z... USA.

Bor jest wysoce reaktywnym pierwiastkiem, który równie dobrze reaguje z wodą, jak z powietrzem, uwalniając ogromne ilości ciepła. Siły Powietrzne USA eksperymentowały z borem w latach 50. XX wieku, aby zwiększyć moc swoich bombowców naddźwiękowych. Jednak projekt został odłożony na półkę, ponieważ zapalony bor jest trudny do kontrolowania. Konwencjonalnie pociski napędzane borem są z założenia używane tylko w powietrzu, jednak naukowcy dokonali pewnych zmian konstrukcyjnych, takich jak regulowane wloty i dysze wylotowe, które mają umożliwić efektywne spalanie paliwa w obu środowiskach.

Typowy skład paliwa pocisków napędzanych borem zawiera do 30 procent tego półmetalu, a większość masy stanowią inne chemikalia stosowane do kontrolowania jego zapłonu. Zespół badawczy podwoił stężenie boru, aby wytworzyć większy ciąg w wodzie. Naukowcy planują wprowadzić modyfikacje cząstek boru i usprawnić proces produkcyjny, choć na drodze do ich sukcesu leży dość poważny problem z dostępnością samego boru, którego może być najzwyczajniej za mało w przypadku planów zbrojeniowych. Połowa importowanej do Chin rudy boru pochodzi bowiem z... USA.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński pocisk napędzany borem będzie działał w powietrzu i pod wodą. Jest tylko jeden mały problem

 0