Chińskie marki rządzą w Rosji. Tecno wyprzedza Apple a Xiaomi ma 42% udziału w rynku

Chińskie marki rządzą w Rosji. Tecno wyprzedza Apple a Xiaomi ma 42% udziału w rynku

Jak wynika z udostępnionych danych, chińskie marki smartfonów są liderami na rynku rosyjskim w lipcu 2022 roku, co patrząc na aktualną sytuację w Ukrainie nie stanowi zaskoczenia.

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę z Rosji wycofało się sporo firm również technologicznych. Nie zrobiły tego jednak przedsiębiorstwa z Chin, które liczą na zarobienie niemałych pieniędzy, dzięki decyzji podjętej przez zachodnich konkurentów. Dane pokazują, że mają poniekąd rację, ponieważ w lipcu bieżącego roku to właśnie producenci z Państwa Środka posiadali najwięcej udziałów na rynku rosyjskim. Według Kommersant, powołującego się na dane z raportu MTS Xiaomi ma 42% udziału w rynku, z kolei Realme i Tecno znalazły się w pierwszej piątce, obok Samsunga oraz Apple. Chociaż Xiaomi miało ogromny udział w rynku, to Realme odnotowało największy wzrost.

Chińskie marki smartfonów zyskują udziały w rosyjskim rynku po wycofaniu się zachodniej konkurencji.

Chińska marka wyprzedziła Samsunga i Apple pod względem sprzedaży, zajmując drugą pozycję. Jej udział w rynku wzrósł z 13,4% w czerwcu do 17% w lipcu. Mówiąc o przychodach, Xiaomi uplasowało się na pierwszym miejscu i wyprzedziło Apple. Za nimi uplasowały się Realme, Samsung i Tecno. W lipcu sprzedano łącznie 2,3 mln smartfonów o wartości 36,7 mld rubli. Średnia cena sprzedaży (ASP) spadła o 6% do 16,1 tys. rubli. Spadek sprzedaży Samsunga oraz Apple wynika z braku dostaw urządzeń do Federacji Rosyjskiej. Obaj giganci wycofali się z tego rynku, a ich zapasy magazynowe są tam o 80-90% mniejsze niż przed wojną.

Za gorszą sytuację Apple ma także odpowiadać brak dostępnej usługi Apple Pay w tamtejszym regionie. Z drugiej strony producent z Cupertino radzi sobie lepiej ze względu na większe przywiązanie Rosjan do produktów marki i całego ekosystemu. Do końca 2022 r. łączna sprzedaż Apple i Samsunga może spaść o 10% w Rosji, jeśli import nie nabierze rozpędu. Cóż zobaczymy, jak sytuacja rozwinie się w następnych miesiącach. Samsung nadal jest liderem rynku smartfonów i w najbliższej przyszłości raczej nie ulegnie to zmianie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińskie marki rządzą w Rosji. Tecno wyprzedza Apple a Xiaomi ma 42% udziału w rynku

 0