Chińskie procesory graficzne Biren nie zostaną wyprodukowane przez TSMC. Powodem są ograniczenia USA

Chińskie procesory graficzne Biren nie zostaną wyprodukowane przez TSMC. Powodem są ograniczenia USA

Chińska firma Biren Technology nie będzie mogła produkować swoich procesorów graficznych w zakładach TSMC. Powodem są nałożone przez USA ograniczenia, które zakazują Tajwańczykom współpracy z chińską firmą w celu produkcji jakichkolwiek chipów. GPU Biren miałoby stanowić zamiennik dla procesorów graficznych Hopper H100 i Ampere A100, których sprzedaż została zakazana w Chinach.

Stany Zjednoczone bez wątpienia nie chcą, aby Chiny wykorzystały możliwości zaawansowanej technologii do zdobycia jakiejkolwiek przewagi. Żeby temu zapobiec, USA zakazało swoim czołowym producentom chipów, w tym również NVIDII oraz AMD, sprzedaży układów w Chinach. To jednak nie koniec działań Stanów Zjednoczonych w tym obszarze. Amerykanie postanowili jeszcze bardziej utrudnić sprawę poprzez zakazanie tajwańskiemu gigantowi, TSMC, produkcji chińskich chipów. Oznacza to brak możliwości tworzenia układów Biren BR100 w zakładach TSMC.

Amerykanie postanowili zakazać tajwańskiemu gigantowi, TSMC, produkcji chińskich chipów. Oznacza to brak możliwości tworzenia układów Biren BR100 w zakładach TSMC.

Procesor graficzny Biren BR100 został zaprojektowany przez mały startup Birentech. Firma postanowiła ujawnić w pełni swoją architekturę. Do produkcji układu wykorzystano jeszcze 7-nanometrową litografię od TSMC. Sam rdzeń ma rozmiar 1074 mm2 i zawiera 77 miliardów tranzystorów. Firma stwierdziła nawet, że ich chip mógłby być do 2,8 razy szybszy od układu NVIDIA A100. Jeśli taki wynik okazałby się prawdziwy, procesory graficzne Biren zyskałyby szybko na popularności na rodzimym rynku.

Firma Biren Technology miała w planach stworzenie wielu różnych chipów, w tym modeli BR100 oraz BR104. Stanowiłyby ona konkurencję zarówno dla rozwiązań NVIDII, jak i AMD. Wygląda jednak na to, że Chińczycy będą musieli opóźnić lub nawet zawiesić produkcję z uwagi na brak możliwości współpracy z TSMC. Widzimy, że Stany Zjednoczone z całych sił próbują powstrzymać lub chociaż utrudnić produkcję zaawansowanej chińskiej technologii.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińskie procesory graficzne Biren nie zostaną wyprodukowane przez TSMC. Powodem są ograniczenia USA

 0