Chiny chcą zrezygnować z Windowsa i przejść na inny system operacyjny

Chiny chcą zrezygnować z Windowsa i przejść na inny system operacyjny

Chiny uniezależnią się od zagranicznych technologii, a na liście jest m.in. system operacyjny Windows. Władze w Pekinie nakazały podległym instytucjom, by dokonały przesiadki na inne oprogramowanie.

Chiny chcą zrezygnować z używania systemu operacyjnego Windows. Według Bloomberga, rząd nakazał podległym mu instytucjom oraz państwowym firmom zastąpienie komputerów osobistych wyposażonych w podzespoły zagranicznych marek w tym oprogramowania dostępnymi alternatywami, z których można korzystać bezpośrednio w Państwie Środka. W związku z tą operacją Pekin wymieni 50 milionów urządzeń w samych tylko agencjach rządowych. Oczywiście proces ten nie będzie ukończony w najbliższym czasie i powinien potrwać dwa lata. Na decyzji Chin straci wielu producentów sprzętu OEM takich jak Dell oraz HP. Warto wspomnieć, iż Lenovo Kingsoft Corp i Inspur Electronic Information Industry Co. odnotowały wzrost na rynku chińskim.

Chiny chcą zastąpić Windowsa systemem Linux.

Chiny chcą zrezygnować z Windowsa i przejść na inny system operacyjny

System Windows zostanie zastąpiony przez Linuksa, a całość tak jak wspominamy obejmie 50 mln komputerów należących do agencji rządowych. Nie wszystkie rzeczy da się jednak wymienić, dlatego też nowe zarządzenie nie obejmie części podzespołów m.in. kart graficznych oraz procesorów. Tutaj Chiny nadal mają polegać na rozwiązaniach zagranicznych. Nie jest to pierwszy raz gdy Pekin próbuje zmienić oprogramowanie Microsoftu na Linuksa, a pierwsze przymiarki czyniono w zeszłej dekadzie, zaś pomóc miała firma Canonical znana z dystrybucji Ubuntu.

Stany Zjednoczone i Japonia pracują nad opracowaniem technologii produkcji w procesie 2 nm, a jednym z powodów jest ochrona własności intelektualnej przed Chinami. Japoński minister gospodarki Koichi Hagiuda, który przebywał w USA w miniony poniedziałek, uzgodnił niezbędne kwestie związane z rozwojem przyszłych technologii układów scalonych oraz zbudowania solidnego łańcucha dostaw. Z jednej strony jest to chęć zapewnienia sobie ochrony przed Państwem Środka, z drugiej przed szpiegostwem przemysłowym, które stanowi problem zwłaszcza dla Tajwanu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny chcą zrezygnować z Windowsa i przejść na inny system operacyjny

 0